ДИЈАГНОЗА ЊУХОМ: Пси са великом тачношчу утврђују ране фазе карцинома
Белфаст Телеграпх доноси причу др Клер Гест којој је живот спасила њена лабрадорка Дејзи.
Опште је познато да пси имају одличан њух. Међутим, тек се последњих неколико година њихов њух је почело да се користи у медицинске сврхе. Откривено је да пси могу нањуше ниво шећера у крви код дијабетичара па чак и да детектују рак пре појаве првих симптома. У Великој Британији се пси тренирају за то тренирају у удружењу Медицал Детецтион Догс, преноси Index.hr.
Тренутно се тамо тренира 50 паса, од којих 45 који помажу дијабетичарима и десет ће након едукације откривати рак њушкањем узорака. Тренинг траје шест недеља. Извршна директорка удружења др Клер Гест сазнала је из прве руке како изгледа када пас дијагностификује болест. Њен пас Дејзи је њу на тај начин упозорила на рак дојке.
Тачност од чак 93 посто
Наиме, Дејзи је пролазила кроз едукацију препознавања рака бешике и простате када је почела да се необично понаша према својој власници. Почела је да скаче по њој и постала је врло узнемирена. Једнога дана јој је једноставно забила њушку у прса.
Пси се тренирају за препознавање карцинома који често дуго остају неоткривени, као што су карцином простате, бешике и дебелог црева.