Директор ЦИА о техникама мучења: Ужасне, али спашавале су животе!
Директор Централне обавештајне агенције (ЦИА) Џон Бренан бранио је данас ту агенцију од оптужби о нехуманом поступању према осумњиченим за тероризам, али је признао да методе принуде могу да доведу до лажних информација.
Бренан је отворио конференцију за новинаре у седишту ЦИА у Ленглију у Вирџинији, присећањем на терористичке нападе 11. септембра 2001, одлучност ЦИА да спречи још један такав напад и чињенице да су припадници ЦИА били међу првим жртвама рата у Авганистану, пренео је АП.
Директор ЦИА је признао да су приликом испитивања притвореника у малом броју случајева коришћене методе које "нису биле одобрене, које су биле ужасне и с правом заслужују осуду свих", и да је требало да појединци одговарају за своје грешке.
Он је, међутим, додао да је ЦИА "многе ствари радила на прави начин" у тренутку када није било "лаких решења".
Програм испитивања и држања затвореника пружио је корисне обавештајне податке који су помогли САД да осујете "планове за нападе, ухвате терористе и спасу животе", казао је Бренан.
"Али да будем јасан. Ми нисмо закључили да је коришћење унапређених техника испитивања унутар тог програма помогло добијању тих информација од затвореника који су им подвргнути. Узрочно последична веза између коришћења тих техника и корисних информација које је напослетку пружио притвореник је, по мом мишљењу, непозната", истакао је Бренан.
Директор ЦИА је такође рекао код испитивања уз употребу принуде постоји "јака вероватноћа", добијања лажних информација, пренео је АФП.
"Склон сам да верујем да код употребе принудних метода постоји јака вероватноћа добијања лажних информација јер неко подвргнут низу техника (испитивања), може да каже нешто да би те технике зауставио", рекао је Бренан.
Он је рекао да ЦИА није намерно преварила председника и јавност, и да та агенција верује да су информације добијене од притвореника подвгнутих "унапређеном испитивању" помогле у проналажењу вође Ал Каиде Осаме бин Ладена, који је убијен у акцији америчких специјалаца у Пакистану 2011, пренео је Ројтерс.
Комитет америчког Сената објавио је 9. децембра извештај о контроверзним методама испитивања осумњичених за тероризам, које је спроводила ЦИА, а које према оцени Комитета нису произвеле ниједан критични обавештајни податак до кога се није могло доћи ненасилним средствима.
Бивши председник Џорџ Буш млађи одобрио је програм 2002, али га ЦИА није обавештавала о детаљима до 2006.
Вашингтон је објављивањем извештаја први пут признао пуне размере тајног програма ЦИА, покренутог након терористичких напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра.