ДИРЕКТОР ЕВРОПСКЕ БАНКЕ: Србија може да постане мотор за привлачење инвестиција!
Регион западног Балкана има много да понуди потенцијалним улагачимама, а уз подршку Европске банке за обнову и развој, Србија може да постане мотор за привлачење инвестиција, изјавио је директор ЕБРД за Србију Даниел Берг.
Берг је, уочи Инвестиционог самита ЕБРД који почиње сутра у Лондону, а на којем ће присуствовати и делегација Србије предвођена премијером Александром Вучићем, истакао да је то одлична прилика да се прикаже регион западног Балкана, али и да се едукују инвеститори који још нису упознати са приликама у тим земљама.
Циљи: Истаћи потенцијалне пословне прилике
Циљ је да се истакну потенцијалне инвестиционе и пословне прилике и да се промовише прилив страних директних инвестиција и прекограничних пројеката, рекао је Берг.
Он је, како је рекао, уверен да овај регион има много да понуди потенцијалним инвеститорима, пре свега јер користи предност стратешких трговинских веза са Европском унијом, а има и приступ Јадранском мору.
Са друге стране, инвеститори, казао је, оклевају да уложе новац у те земље јер је домаће тржиште релативно мало, а пословна клима још није довољно побољшана.
"Радимо да створимо још боље услове"
Зато ми заједно радимо на томе да створимо још боље услове и привучемо потенцијалне инвеститоре, поручио је шеф канцеларије ЕБРД у Србији.
Берг је указао и на чињеницу да та банка годинама улаже у западни Балкан, што такође говори и инвеститорима и другим међународним финанасијским организацијама, да је ово добро место за улагање.
То је илустровао примером улагања у путну конекцију са европским тржиштима, или пренос електричне енергије из Албаније у Македонију, и додао да сутрашњи Самит даје прилику за договор о више сличних пројеката.
Говорећи само о Србији, Берг је рекао да, од кад ЕБРД ради у тој земљи, уложено више од четири милијарде евра у око 200 различитих пројеката.
Он је уједно и упозорио да ће дугорочан и одржив раст зависити од способности земље да се промовише као инвестициона дестинација и да одржи инвестиције.
То је изазов за многе земље, а ни Србија није изузетак. Верујемо да је кључ у привлачењу и задржавању инвестиција предвидиво макроекономско окружење, политике које могу да се назову "инвестор френдли и структурне реформе" навео је Берг.
Очекује сарадњу са Београдском берзом
Берг се осврнуо на прошлогодшњи самит, на којем су премијер Вучић и председник ЕБРД Сума Чакрабарти потписали важну иницијативу, којој је циљ смањивање неформалног сектора у Србији.
У оквиру тих пројекта настојимо да помажемо да Србија, као једна од већих економија у региону, може да постане мотор за привлачење инвестиција, рекао је Берг.
Такође, додао је, ЕБРД с нестрпљењем очејује и сарадњу са Београдском берзом, која ће се, према плану, придружити линку југоисточне Европе, повезаће се регионалне берзе како би подржале компаније да добијају финансирање.
Друге иницијативе укључују правосудну обуку, алтирнативно решавање спорова и јачање корпоративног управљања у малим и отвореним економијама, навео је он.