Директор приштинске телевизије: Неко мора да се извини Србима!
Удружење Ђаковчана изразило је данас задовољство због изјаве директора приштинске телевизије "Клан" Батона Хаџиуа да неко мора да се извини расељеним Србима за каменовање, и оценило да је то први пут након 16 година да се са Косова и Метохије чује глас разума.
"Први пут после 16 година чује се глас разума са КиМ. Хаџиу је јавно изговорио да за каменовање Срба из Ђаковице на највећи српски празник (Бадње вече) неко мора да се извини", наведено је у саопстењу.
Удружење Даковчана у саопштењу понавља да жали за судбином свих несталих на Косову и Метохији без обзира на њихову националност.
"Још једном осуђујемо и жалимо због судбине несталих Срба, Албанаца, Рома, Горанаца и осталих несталих пре и после 1999. године и оштро осудујемо злоупотребу несталих у политичке сврхе, односно, у обрачуну власти и опозиције у Приштини, кроз организовање протеста", наводи се у саопштењу.
"Као и до сада, Срби из Ђаковице, не очекују позив од ђаковачких институција за било који верски празник. Од кога позив када Ђаковчани на Задушнице иду у свој манастир и обилазак гробова својих предака који леже у том граду?", наводи се у саопштењу.
Удружење на чијем челу је Ђокица Станојевић најавило је и да ће и за предстојеће Задушнице, 13. фебруара, организовати одлазак расељених у Ђаковицу, Дечане и Пећ.
Директор ТВ "Клан" Батон Хаџиу рекао је јуче да градоначелница Ђаковице Мимоза Кусари-Љиља треба да упути извињење расељеним Ђаковцанима који су каменовани на Божић а не да их позива да не долазе у Ђаковицу на предстојеће Задушнице. Он је оценио и да је та порука Кусари-Љиље била њена "политичка и велика грешка".
Расељени Срби из Ђаковице две године не могу да оду у Ђаковицу, јер то изазива незадовљство и демонстарације локалног становништва, које им не дозовљава да обиђу гробља на Задушнице.
У општини Ђаковца пре рата је живело 12.500 Срба, а данас четири старице и то у обновљеном манастиру.
Последњи покушај посете расељених Ђаковчана Ђаковици на Божић завршен је инцидентима због камеовања аутобуса у коме су били.
Министар за повратак и заједнице Александар Јаблановић је тај инцидент осудио, али је учеснике протеста, међу којима су биле и мајке погинилих и несталих Албанаца назвао дивљацима, што је изазвало бројне протесте у Покрајини. Протестима се тражи између осталог и смена Јаблановића.
Прочитајте и: