ДОДИК: Ми истражујемо атентат на Вучића, а Бакир заташкава, јер - његов пријатељ је обезбеђивао скуп
Председник РС Милорад Додик оптужио је данас члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића да је заинтересован једино за скривање истине у случају напада на премијера Александра Вучиха у Поточарима.
Од истраге Додик не очекује ништа и на конференцији за новинаре након сусрета са српским премијером у прилог томе наводи да је агенција која је обезбеђивала комеморацију у Сребреници у власништву Изетбеговићевог саветника.
Може се очекивати само деловање органа РС и Србије у истрази у вези са нападом, додаје он.
"По нама нападнута је Србија, једна институција и њен председник са намером да буде убијен. Преко тога се не може прелазити. Наша полиција и специјално тужилаштво истражује тај догађај", објаснио је Додик.
Сви у амбасадама БиХ престрашени
Он је замолио новинаре да прате даљи ток, јер, како је навео, како истрага буде напредовала у неком тренутку ће тужилаштво БиХ преузети предмет од Тужилаштва РС, а онда, према његовом мишљењу, даље истраге неће ни бити.
Додик је казао и да су сви који седе у амбасадама у БиХ престрашени јер очекују да ће "муслимани доћи пред њихове канцеларије и викати Алаху Екбер", док истовремено када седе са представницима РС причају сасвим друге приче.
Педи Ешдаун "најзлочестији" високи представник
Додик наводи и да је Високи представник направио антидејтонску БиХ, против које се РС бори, мада њу оптужују да крши Дејтон, а као "најзлочестијег" високог представника поменуо је Британца Педија Ешдауна.
ВБ резолуцијом о Сребреници поручила да подржава исламске екстремисте
Он сматра да је Велика Британија предложила резолуцију о Сребреници Савету безбедности УН како би поручила исламским екстремистима да подржавају муслимане и да они треба да делују негде на другом месту, а не на тлу Британије.
Упркос томе што је уверен да је Високи представник прекршио све што је могао, а пре свега међународно право, те да није Босни донео ништа добро, Додик каже да би било нелогично да се Дејтон, који је направио нови политички систем и донео мир, не оцени као успешан и да се каже да је допринео стабилизацији.
Неопходна подршка Већа народа
Када је реч о одлуци Народне скупштине РС у вези референдума он је објаснио да је потребна подршка и Већа народа, те да је, ако Бошњаци не подрже ту одлуку на потезу Уставни суд РС који треба да процени да ли се ради о угрожавању националних интереса конститутивних народа.
Након тога би ступила на снагу одлука Скупштине, што значи да би се референдум одржао у првој недељи од истека 50-одневног рока.
То значи два до три месеца до евентуалног референдума, због чега, додао је Додик, у тај процес жели да укључи и Србију, потписницу Дејтона, као и ЕУ, и све оне који желе договор.