Додик: У Сребрници није почињен геноцид, него злочин!
БАЊАЛУКА - Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Бањалуци да ће, и поред кривичне пријаве Удружења жртава и сведока геноцида и "Покрета мајке енклаве Сребреница и Жепа", и даље говорити да на том простору није почињен геноцид током протеклог рата, већ велики злочин.
Додик је нагласио да, без обзира на то да ли мајке страдалих Сребреничана то прихватају или не, саосећа с њиховом боли.
"Не могу то у пуној димензији да осетим јер нисам доживео, али и као човек, политичар и председник РС апсолутно саосећам с боли мајки због губитка најмилијих током прошлог рата", навео је Додик, који сматра да удружења која су поднела пријаве против њега "већ одавно имају политички значај и да су превише инволвирани у политику".
Што се тиче кривичне пријаве, он је навео да "то значи да ако проговорите, добићете кривичну пријаву"."Ево, и даље ћу говорити да тамо није био геноцид, већ велики злочин и саосећам с тим", поручио је Додик и додао да је и бивши председник Српске Драган Чавић изразио жаљење и извињене због тога и подржао извештај Комисије за Сребреницу као нешто због чега ће терет сносити будуће генерације, преноси агенција Фена.
Ентитетски председник је поновио да је потребно формирати међународну комисију која ће објаснити све догађаје од 1991. до 1995. године у Сребреници и дати квалификацију, што је спреман да прихвати, али не и "наметање од било кога, па и мајки Сребренице", јер су, како оцењује, "ушле у злоупотребу тог бола".
Додик је навео и да се "форсира" само то питање, а да није ни покушано да се одговори да ли је извршен геноцид над Србима у Другом светском рату у Јасеновцу и на неким другима местима.
Кривична пријава против Додика
Удружење жртава и сведока геноцида и удружење "Покрет мајке енклаве Сребреница и Жепа" поднело је данас кривичну пријаву против Додика због, како се наводи, изазивања националне, расне и верске мржње, раздора или нетрпељивости. Два удружења тврде да је Додик у више наврата приликом јавних иступа са "крајњом безобзирношћу и без елементарног пијетета омаловажавао жртве злочина, при чему је посебно отворено у више наврата негирао злочин геноцида у Сребреници".
Ове године, 11. јула, навршавају се две деценије од злочина почињеног над бошњачким становништвом у Сребреници која су, према оптужници Хашког трибунала, починили припадници Војске РС 1995. године.
Додик је претходно, након предавања које је одржао на Факултету политичких наука у Београду, изјавио да неће отићи у Сребреницу на обележавање годишњице овог злочина, јер не жели да својим присуством легализује нешто што је квалификовано као геноцид из, како је рекао, чисто политичких разлога.
Поновио је да поштује људе и њихов бол, али као човек који руководи Републиком Српском не може да прихвати квалификације које не одговарају чињеницама без обзира на то што иза тога "стоји читав један свет који је управо хтео да се искупи кроз своје деловање, или неделовање у то време".
У Сарајеву се данас одржава седница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, на чијем је дневном реду предлог резолуције о Сребреници у којој су догађаји у том граду из лета 1995. окарактерисани као геноцид.
Владајућа коалиција у Републици Српској, коју чине СНСД, ДНС и СП, сматра неприхватљивом резолуцију о Сребреници, а страначки лидери Милорад Додик, Марко Павић и Петар Ђокић потврдили су након састанка у Бањалуци да посланици СНСД-а и ДНС-а у Представничком дому парламента БиХ неће присуствовати расправи о тој резолуцији.
Како су прецизирали, посланици СНСД-а и ДНС-а ће присуствовати гласању и изјаснити се против предложене резолуције о Сребреници, преносе локални медији.
Сребреница је актуелизована последњих дана и најавом Велике Британије да припрема резолуцију о том злочину за усвајање у Уједињеним нацијама, а којом се предлаже да 11. јул буде проглашен даном сећања.