"ДОЛИНА БУБРЕГА": Ево зашто ово село има чудан назив (ВИДЕО)
Једна мајка је решила да прода бубрег како би купила кућу, након што јој је претходна порушена у земљотресу.
Гита живи у Хоксеу, непалском селу званом "долина бубрега", јер скоро сви његови становници су продали бубрег трговцима органа.
Одлучивши да прода један од својих виталних органа за само 1.300 долара својој рођаки, Гита (37) је путовала до Индије где је оперисана.
Прочитајте и:
Део новца је потрошила на куповину земљишта у Хоксеу, а остатак за изградњу камене куће.
Мајка четворо деце сада живи као бескућник јер је разорни земљотрес који је погодио ту земљу однео све што су имали.
"Рођака ме је наговорила да продам бубрег и рекла ми да је мом телу потребан само један. Она ми је украла бубрег, а земљотрес је украо моју кућу", рекла је Гита, након што јој се срушио сан да ће имати сопствени дом.
"Органски брокери"
Већина одраслих мушкараца и жена који живе у Хоксу су у искушењу да продају један од својих бубрега тзв. "органским брокерима" у Непалу.
Трговци органима стално покушавају да убеде становнике Хокса и околних села, да продају своје органе.
Они користе низ трикова и тактика како би натерали жртве да продају своје органе. Један од њих је и наивност – кажу им да ће им тај део поново израсти. Тим триком су убедили и Гиту.
"Већ десет година људи долазе у наше село и убеђују нас да продамо органе. Ја сам до скора одолевала. Међутим, моја породица је добила нове чланове, па нам је била потребна већа кућа", прича Гита, којој је животна жеља била да нађе свој мир у кући са баштом.
"Била ми је потребна већа кућа. То је једини разлог што сам пристала да продам бубрег. Отишла сам заједно са рођаком у Индију. Сама операција је кратко трајала, а након ње сам се у болници опорављала око три недеље", каже она и додаје:
"Кад сам се пробудила након операције, чинило ми се као да се ништа није догодило. Добила сам новац и купила кућу".
Нажалост, у априлу је њена кућа, као и многе друге куће у Хоксеу, страдала у земљотресу. Новонастала ситуацијиа је учинила да продаја бубрега иде "никад боље", иако је то илегалан чин.
Ситуација у Непалу је заправо још драматичнија. Када агенти немају доборвољних клијената они прибегавају суровим методама. Једна од њих је да потпуно здраве особе увере да су болесни и да им је потребна операција, а било је случајева да су некима извадили оба бубрега након чега су људи умирали. Понекад, људе отимају како би им извадили и друге органе који потом заврше на црном тржишту.
Познат је прошлогодишњи случај Кенама Тамангуа, о коме је писао и Тајмс, кога је врбовао зет, обећавши му добар посао у Ченаију у Индији. Не знајући о каквом послу се ради Кенама је завршио у болници. Добио је паре за свој бубрег као и обећање да ће му израсти други.