ДРЖАВА УЛАЖЕ У КУЛТУРУ: Николић обећао подршку раду и развоју Народне библиотеке Србије
Председник Србије Томислав Николић поручио је данас на централној манифестацији поводом обележавања Дана Народне библиотеке Србије и Националног дана књиге да ће у наредном периоду пружати неопходну подршку њеном раду и развоју.
"Улагање у културу, посебно у временима кризе јесте улагање у будућност појединаца и друштва у целини", рекао је Николић.
"Посебну пажњу морамо да поклонимо бризи о интегралном чувању културне баштине кроз улагања у инфраструктуру које ће обезбедити свеобухватну заштиту збирки и фондова", истакао је он.
Николић је додао да га радује што је био у прилици да буде подршка процесу потпуне реконструкције трезора одељења за археографију Народне Библиотеке Србије као и набавке првих компакт полица којима се бар донекле ублажава проблем мањка простора за похрањивање библиотечке грађе.
- То су примери одговорног планирања и реализације пројеката, очувања најдрагоценијих сегмената наше покретне културне баштине. Ово искуство даје нам за право да позовемо све државне институције да још више системски подрже реализацију пројеката застите покретне и непокретне културне баштине широм Србије - , додао је он.
Председник Николић је истакао да је улога Народне библиотеке Србије незаобилазна у очувању српског језика, ћирличног писма, културног наслеђа, једном речју националног бића.
Он је истакао да је Народна библиотека Србије прворазредна идентитетска установа српског народа, али и свих грађана Србије и да она због тога јесте и биће предмет посебне бриге државе и да ће као њен покровитељ у наредном периоду пружати неопходну подршку њеном раду и развоју.
Председник је у свом обраћању навео да је написао говор, али да су му, док је слушао говоре добитника награда и извођење Вивалдија, на памет пале скраћенице две институције - Народне банке Србије и Народне библиотеке Србије.
"Обе су НБС, само што у оној може много тога да се девалвира, а у овој све добија на вредности како време пролази", навео је председник Николић.
Председник Србије је истакао да фондови и збирке српске националне библиотеке представљају највећу ризницу покретне културне баштине српског, као и бројних других народа.
"Оне јесу наше наслеђе, али и артефакти који говоре о цивилизацијском доприносу Србије читавом човечанству", истакао је председник Николић нагласивши да је друштво које не познаје чињеницу да је културна баштина необновљив ресурс који се мора сачувати за генерације које долазе, у опасности да угрози своју будућност.
Он је додао да је поносан на брижљиво неговану међународну сарадњу националне библиотеке, указавши посебно на то да је Народне библиотека Србије 2013. године успоставила сарадњу и са Апостолском библиотеком.
Према његовим речима, Народна библиотека Србије је своје најзначајније раздобље доживела када је успостављена или интезивирана сарадња са националним библиотекама Македоније, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Хрватске, Бугарске, Чешће, Грчке, Русије, Холандије...
Председник Николић је истакао да су од изузетне важности и бројне активности библиотеке којима јавности представљају своје брижљиво чувано културно благо, попут изложби, публикација, стручних скупова и научних пројеката.
"Библиотеке одавно нису тек депои књига, већ мултифункционални културни, научни, просветни и информациони центри. Храбро закорачивши почетком овог века у свет виртуелног, Народна библиотека Србије у сарадњи са бројним српским библиотекама континуирано унапређује национални узајамни каталог библиотечке грађе, као и највреднију и најбогатију дигиталну збирку књижног и некњижног материјала у региону", подвукао је Николић.
Како је нагласио, ако се говори о богатству и ресурсима једне државе и друштва, онда неизоставно указујемо на непокретну културну баштину, као и на ризнице културне баштине од којих је најзначајнија управо ова библиотека.
"Стога, са овог места, из својеврсног епицентра српске културе, изнова позивам све да се са дужном пажњом и одговорношћу бринемо о култури нашег народа", додао је председник Србије.
Према његовим речима, оно што је данас сегмент савременог стваралаштва, већ колико сутра је део националне културне баштине која захтева континуирану бригу.
Председник Николић је нагласио да национална библиотека своје бројне функције врши на професионалан, одговоран и савремен начин и додао да ће на значајном послу који обавља, увек имати његову несебичну помоћ и подшку.
Председник Николић, покровитељ Народне библиотеке Србије, уручио је Националну награду у области библиотекарства "Јанко Шафарик" библиотекару саветнику, пензионисаном вд управнику Народне библиотеке Србије, Светлани Јанчић.
Јанчић је у свом обраћању истакла да је ова установа постала кључна институција друштва знања и да је највећа национална библиотека у региону и једна од најзначајних збирки покретне културне баштине у овом делу Европе.
Национална библиотека Србије постала је једна од највећих и најснажнијих симбола своје земље, истакла је она, указавши да је имала част да цео свој радни век, више од четири деценије, проведе у овде и да би се да је могуће све почети изнова поново определила за тај посао.
Вд управника НБС Лашло Блашковић је читаоцима и библиотекарима честитао Дан Народне библиотеке Србије и Национални дан књиге, цитирајући Борхеса - "Други нека се хвале страницама које су написали, ја се гордим онима које сам прочитао".
Блашковић је навео да је слагање књига у личну библиотеку на неки начин критичарски посао и да је то библиотекарска ствар, додавши да књиге кореспондирају међусобно, расту, преоблаче се и другачије се представљају.
Блашковић је председнику Србије Томиславу Николићу, који је у библиотеци обишао и изложбу минијатура поклонио Каталог личне библиотеке патријарха Павла.
Председник Србије се одазвао акцији изградње "Пирамиде од књига", коју је поводом обележавања српског празника книге организовала Народна библиотека Србије и положио прву књигу - "Таковски устанак - српске Цвети" Мирослава Тимотијевића.
Акција "Пирамида од књига" за библиотеке широм Србије са најсиромашнијим фондовима трајаће до обележавања Светског дана књиге, 23. априла, а из Народне библиотеке Србије позвали су и ове године грађане да подрже ту акцију.
Погледајте и:
Поводом Дана Народне библиотеке Србије и Националног дана књиге Горану Гоцићу уручена је Награда за најбољу књигу у мрежи јавних библиотека Србије за 2014. годину за роман "Таи" у издању Геопоетике.
Свечаности поводом обележавања Дана Народне библиотеке Србије и Националног дана књиге присуствовали су министар културе и информисања Иван Тасовац, градски секретар за културу Владан Вукосављевић, бројне званице из области културе и представници дипломатског кора.