Државни удар у малој планинској краљевини?
Војне јединице у Лесоту опколиле су данас зграде владе и полиције, а чула се и пушчана паљба, док дипломате кажу да је у току покушај пуча у тој малој планинској краљевини на југу Африке. Премијер Томас Табане свргнут је државним ударом и пребегао је у Јужну Африку. Војска негира.
Од 1868. до 1966. подручје Лесота, тада званог Басутоланд, било је британски протекторат издвојен од околне територије Јужноафричке Републике. После стицања независности поновно је успостављена традиционална монархија. Након дуге једнопартијске, а затим и војне владавине први слободни избори одржани су 1993. године.
Деведесетих се господарска ситуација у земљи погоршала, па су протести након избора 1998. прерасли у широке немире праћене пљачком и уништавањем пословне четврти главног града, који су заустављени тек интервенцијом снага ЈАР и Боцване. Од тада се стање у земљи смирило, а господарски опоравак убрзан је након стицања трговинских погодности САД-а намијењених сиромашним афричким земљама.
Све до данас стање у земљи је било мирно, док није дошло до нових немира, када је у земљи, изгледа, по трећи пут дошло до државног пуча. Наиме, досадашњи премијер Томас Табане побегао је у Јужну Африку, оптуживши војску за војни удар.
Табане је рекао британском BBC да га "са власти није свргнуо народ, него оружане снаге и то нелегално."
Он је то изјавио неколико сати пошто је војска преузела контролу над главним полицијским штабом у Масеруу.
Додао је да је пребегао у Јужну Африку и да се у Лесото неће вратити док год не буде био сигуран да му тамо живот није у опасности.
Међутим, војска је категорички негирала да је извела пуч у суботу, и уверава да је у престоници Масеруу само разоружала полицију, оптужену да је покушла да наоружа политичке партије.
"Није било, нити ће бити војног удара у Лесоту", рекао је мајор Нтеле Нтоа за јужноафричку телевизију ANN7. "Војска је разоружала полицију која се, по информацијама које је прикупила војска, припремала да наоружа неке политичке странке у Лесоту", додао је он.
Државну дужност преузео Мотлохелоа Фуко
"Ја сам вршилац дужности премијера", изјавио је нови премијер Мотлохелоа Фуко пошто су земљу напустили прво премијер Табане, а за њим и његов заменик Мотетџоа Метсинг који је преузео руковођење владом током викенда.
Метсинг је такође напустио Лесото и отишао у Јужну Африку на разговоре, остављајући своје сународнике у забуни ко руководи земљом, а пошто је у суботу, пред зору, војска напала кључне полицијске пунктове и опколила седиште премијера.
С друге стране председник Јужне Африке Џејкоб Зума данас би требало да се састане са Табанеом да покуша да реши политичку кризу у малом планинском Краљевству Лесото, после очигледног пуча током викенд, најавио је портпарол владе.
Градом одјекивала пуцњава
Извештачи јављају да је војска Лесота заузела две полицијске станице и да је градом одјекивала пуцњава. У размени ватре између војске, групе младих и полиције рањени су један војник и четири полицајца.
Политичка напетост расте од јуна када је, у борби за власт, премијер Табане распустио Парламент да би избегао гласање о поверењу.
Војска је прикупила обавештајне податке о томе да ће полиција наоружати фракције које би у понедељак учествовале у демонстрацијама једне од коалиционих странака - Конгреса Лесота за демократију.
Прва коалициона влада била је формирана 2012, после избора којима је свргнут Пакалита Мосисили који је владао 14 година, али коалиција на власти је крхка.
Извештачи из Лесота јављају да је у престониоци Масери сада мирно, након што су војници заузели кључне објекте у престоници. Јужноафричке радио станице су током дана јављале да приватне станице нису емитовале програм.