Ђурић: Грађани Косова у иностранство само са српским пасошима
Грађани Косова једино са документима Србије могу да оду у иностранство и не могу да користе путне исправе које издају привремене косовске власти, изјавио је вечерас у Косовској Митровици директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
Ђурић је на конференцији за новинаре рекао да је пасош Републике Србије једини пасош са којим држављани Србије, српске и албанске националности, могу да путују са територије Србије.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је објаснио да у случају да немају документ Србије, грађанима са Косова се на административним прелазима издаје потврда којом се верификује идентитет и са њом могу да изађу из земље.
"Оно што је врло важно због грађана који желе да путују а који поседују документа која су издале привремене институције у Приштини, јесте да режим изласка из наше земље остаје исти, али они грађани који поседују личне карте које су издале привремене институције у Приштини или које је издао УНМИК, уз потврду добијену на административном прелазу коју издаје МУП Србије, уз тај папирић могу да излазе из наше земље на прелазима, на аеродрому Београд и на другим граничним прелазима", објаснио је он.
"Ми желимо да на овај начин олакшамо путовање у друге државе нашим грађанима који поседују само личне карте које су издале привремене институције самоуправе у Приштини, а, наравно, пасош Републике Србије је једина валидна исправа држављана Србије за путовање у иностранство, односно за улазак у треће земље", рекао је Ђурић.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је нагласио да неће бити смањења издавања Србије за људе на КиМ, нити отказа за раднике у локалној самоуправи у покрајини. Оно на чему ћемо радити је да уведемо неки ред у систем, рекао је он.
"Не могу да постоје два буџета за исту општину, не може да постоји списак радника који постоје и функционишу само у једном систему, а да онда видимо да постоје ти исти радници на неком другом списку и примају плате на још пет других места", подвукао је Ђурић.
Према његовим речима, у покрајини генерално, када је реч о функционисању институција, постоји вишеслојан и озбиљан проблем.
Ђурић је истакао да нема прецизне, јасне евиденције о броју људи који истовремено примају плате и из буџета Републике Србије и од локалних самоуправа и од покрајинских институција у Приштини и од институција локалних самоуправа које су установљене по систему Приштине.
"Решити ту ситуацију значи решити статус институција на Косову и Метохији. И то је оно на шта је сконцентрисан наш рад у овом тренутку и на шта ће бити сконцентрисан у наредном периоду", подвукао је он.
Ђурић је казао да је новац овде потребан и за образовање младих људи, за запошљавање, за квалитетније болнице, просвету, истакавши да на КиМ не може вечито да влада ванредно стање и да овде мора да се прави ред.
На КиМ влада институционални хаос
Он је навео да Влада Србије и Канцеларија за КиМ желе да раде на томе се укине институционални хаос на КиМ, истакавши да то није задатак који се може спровести без сарадње и добре воље институција у Приштини, међународне заједнице и успостављања Заједнице српских општина(ЗСО).
"Приоритет Владе Србије на КиМ је стабилност и успостављање ЗСО. Кроз успостављање ЗСО и њених органа, институција, кроз хоризонтално и вертикално увезивање српских општина на КиМ и делегирање надлежности на ЗСО, ми ћемо коначно, и то је једини начин, да добијемо чисту ситуацију када је реч о свим институцијама на КиМ", казао је Ђурић.
Директор владине Канцеларије за КиМ је рекао да је договорима који су постигнути везано за функционисање официра за везу, а односе се на кретање званичника Београда и Приштине, неће доћи до успостављања било каквих дипломатских односа ни до промене статуса официра за везу.
"Дипломатски односи се успостављају између држава, никада између централне Владе и сопствене покрајине и надам се да ће то сви схватити, увидети, разумети, колика је пажња и озбиљност са којом приступамо овим преговорима", казао је Ђурић.
Али исто тако се надам, нагласио је он, да ће "и од тог лакшег кретања званичника и Београда и Приштине корист имати грађани и српске и албанске националности, јер сврха свих ових преговора и разговора које имамо јесте да живот људи на КиМ и живот свих наших људи уопште буде једноставнији и са далеко већом извесношћу него што је данас".
Прочитајте:
Вучић: Реформе за све - ако направимо и један изузетак, све ће се срушити