Ђурић: "Срби угрожени и уплашени на северу Косова, Београд ће настојати да реши проблем"
Директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да ће Београд настојати да у Бриселу реши проблем Срба из Сувог Дола и спречи намеру Приштине да тај део северне Митровице припоји јужном, албанском, делу града.
Ђурић је упозорио да мештани Сувог Дола, које је посетио да би им уручио семенску пшеницу - донацију Владе Србије, без надзора не могу да пређу ни два километра до северне Косовске Митровице.
Срби из Сувог Дола у сталном страху и под притиском
"Они живе у сталном страху и под притиском. Нажалост, и на северу Косова и Метохије постоје српске средине које су угрожене. Суви До, који се налази надомак Косовске Митровице један је од тих места која су већ 16 година угрожена и у својеврсној изолацији", рекао је Ђурић.
Ђурић је додао да је дошао и да разговара са људима који су уплашени због најава из јужне Митровице и Приштине да Суви До пребаце административно у јужну Митровицу иако по Закону о територијалној организацији који овде важи, линија између северне и јужне Митровице иде средином Ибра.
"Ми ћемо настојати да о тој теми разговарамо у Бриселу водећи рачуна да у том делу северне Митровице живи неколико стотина наших сународника и суграђана који се сматрају и који јесу део северне Митровице, али и водећи рачуна да су сви становници Сувог Дола гласали на изборима у северној Митровици", рекао је Ђурић.
Србија ће увести већи ред у српске институције на Косову
Ђурић је изјавио да ће радна места на Косову опстати, да ће Србија наставити да подржава српски народ кроз институције, али и да ће увести неупоредиво више реда у њихово функционисање.
"Сада је време за снагу, енергију и храброст, а не за страх. Послови ће остати, радна места ће остати, држава ће остати кроз подршку кроз институције, кроз наставак борбе који су далеко од нормалних, али смо за 16 година научили да опстајемо у тешким околностима", рекао је Ђурић. Према његовим речима, српски народ треба да буде свестан да може да планира мирну будућност јер постоји извесност и сигурност да ће Србија наставити да буде присутна и да ће наставити да помаже наш народ.
Неће бити укидања радних места за људе са КиМ
"Неће бити укидања радних места за људе који живе на Косову и Метохији, а веома добро ћемо проверити ко заиста прима подршку и помоћ из Србије зато што знамо да има много оних који су само на папиру ту и који се само на буџетским листама воде као Срби са Косова и Метохије", додао је Ђурић.
Према његовим речима, проблем је то што са једне стране на Косову има много оних који имају потребе а не добијају помоћ због тога што неко злоупотребљава њихово име.
"Када погледате укупан збир средстава који се издваја номинално за подршку платама различитим институцијама на Косову и Метохији и када погледате стање на терену видите огромну разлику. Разлог томе је што претходних 16 година постоји несређеност стање у институцијама", рекао је он.
Како је рекао, ова Влада по налогу премијера Александра Вучића настоји да нађе начин да најпре утврди фактичко стање, а затим уведе неупоредиво више реда у функционисање институција.
"Нама не требају табле и фасаде, него стварни људи који раде и живе на Косову и Метохији", рекао је Ђурић и додао да Србија неће благонаклоно гледати на оне који мисле да користе Косово и Метохију као привилегију, а да живе на неким другим местима.