Ђурић: Тачи није тражио захтев за посету, покушава да одвуче пажњу са значајних тема
БЕОГРАД - Председник Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да заменик такозваног косовског премијера Хашим Тачи није тражио било какво одобрење за посету Београду.
"Никакав скуп који организује Србија, нити било која међународна организација те врсте, не постоји нити постоји захтев за том посетом. Реч је о покушају одвраћања пажње са значајнијих тема", рекао је Ђурић и додао да су све то медијске спекулације.
Упитан због чега је Тачију на тај начин потребно одвраћање од значајнијих тема, Ђурић је објаснио да је било много "лоших изјава које су Тачи и косовски пемијер Еди Рама давали претходних дана".
"Било је много лоших изјава које су давали Тачи и Рама претходних дана и они су претрпели одређену политичку штету у међународним круговима и региону због позивања на дестабилизацију региона. Као да је било потребно да се ођедном баци у фокус нека измишљена, друга тема, да би се са тога скренула пажња", сматра Ђурић.
Говорећи о званичној процедури за долазак Тачија, Ђурић је прецизирао да 72 сата раније, преко официра за везу, долази до обавештења о посети покрајинског званичника.
Упитан каква би била реакција српских власти ако се Тачи ипак појавио у Београду, Ђурић је рекао да правосудни органи Србије третирају сваког грађанина на исти начин.
"У том смислу и тај наш грађанин би се у складу са нашим законима нашао као предмет рада одређених институција, али то је посао за те институције", категоричан је Ђурић.
Шест тачака Бриселског споразума није остварено
Ђурић је изјавио да нека права српског народа договорена Бриселским споразумом још нису остварена и указао да ће управо тих шест тачака бити једна од тема у наредној рунди дијалога у Бриселу 21. априла.
"Првих шест тачака Бриселског споразума, које се односе на права српског народа на Косову и Метохиији, потпуно је неостварено и желимо да разговарамо о томе како да се те тачке што брже остваре", рекао је он.
Он је рекао да је сада потребно да оно што је договорено, коначно буде и спроведено.
"Главна ставка, а то је оснивање заједнице српских општина, је нешто зашта ћемо се сигурно изборити и то је кључни неоходан корак за даљу нормализацију доноса", додао је Ђурић.
Прочитајте и: