БЕОГРАДСКА ШКОЛА КОЈА ПОСТОЈИ ДВА ВЕКА! Мало људи зна ко је њен оснивач! (ФОТО)
ОШ "Вук Караџић" у Рипњу обележава данас 190 година постојања.
Надомак последње станице аутобуса 534 налази се школа у којој су се школовала два председника Српске академије наука и уметности (САНУ), Велибор Глигорић и Милан Ђ. Милићевић, којим се Рипањци највише поносе.
Прилаз школи јесте мали, али веома лепо уређен и уредан, са клупицама и простором за дечију игру.
Директор школе Зоран Митровски објашњава да се још давне 1825. година почело са организованим радом у овој школи, који је наш познати књижевник, јавни и културни радник Милан Ђ. Милићевић, по којем је једно време ова школа и носила име, описао на следећи начин:
"Уз цркву је требала и школа, а Рипањци скоче па отворе и школу у једној општинској кући близу цркве. За учитеља узму неког Сремца који за мало времена научи ђаке да поју у цркви и да читају апостол".
Ипак, школа није радила много, затворена је у доба тзв. „Чарапићеве буне“ када је тадашњи учитељ Берисављевић под оптужбом да је писао неко бунтовничко писмо, кажњен на тај начин што су му одсекли обе руке изнад шака и врх језика. Нико није смео да помене ново оснивање школе све до 1843.године, када је Милићевићев отац, Јован Ђак одлучио да је опет покрене, што је успео већ следеће године.
С обзиром да није могао дуго да буде учитељ због болести и старости, други људи су се потрудили да се школа не угаси, а 1885. је изграђена и нова школа.
Садашњи директор са поносом каже да су тада учитељи у школи били Стана и Димитрије Глигорић који су родитељи Велибора Глигорића, правника и књижевног критичара, професора Филозофског факултета, управника Југословенског драмског позоришта и председника Српске академије наука и уметности од 1965. до 1971.
Како каже Митровски, Велибор је после Милана Ђ. Милићевића био други ученик њихове школе који је председавао САНУ-ом, што за њих представља велики успех.
С обиром да је школа постојала и у време Првог и Другог светског рата интересовало нас је да ли је била рушена?
По речима директора, то није десило, али школа није на време кренула у јесен 1941. јер су је заузели Немци. Након тога, тачније 1943/1944 године школа добија назив "Милан Ђ. Милићевић" и морало је много да се улаже у њу због силних оштећења које је претрпела. Наредних година број ђака се повећавао, а велике прилоге за одржавање школе, а касније и изградњу нове на истој локацији прикупљене су путем добровољних акција ученика, наставника, родитеља и осталих грађана.
С обзиром да је заиста несвакидашње да једна школа постоји скоро два века и да је преживела два светска рата, директор је рекао да је у плану свечана приредба коју ће ђаци приредити у Дому културе где ће присуствовати сви они који су везани за школство и онима који помажу биће уручене захвалнице. Након тога биће свечани ручак где ће сви моћи да уживају и прославе овај дан како доликује.
Милићевићеви Дани
Иако је школа званично добила име Вук Караџић решењем општине Вождовац 1965. директор се данас труди да сећање на, за њега великог човека Милана Ђ. Милићевића, очува међу децом и колегама. Сваке године организује на дан његовог рођења 4. јуна ликовни конкурс и концерт у Дому културе.