Две велике банке прелазе у Лондон, ако се Шкотска одвоји
Две велике британске банке, делом у власништву владе у Лондону, поручиле су да ће се преселити у Лондон уколико Шкотска на референдуму изгласа независност.
Британска политичка елита пожурила је да понуди присталицама независности разне уступке, укључујући трансфер додатних надлежности шкотској влади, првенствено у области прихода од пореза, у случају да ипак изаберу да остану у вековној унији са Енглеском, преноси Ројтерс.
Делимично национализоване банке Лојдс и Ројал бенк ов Скотланд (РБС) наводе да ће, у случају да Шкоти одлуче да напусте 307 година стару унију, пребацити своја седишта у Лондон.
РБС, чије је седиште у Шкотској од 1727. и који у тој земљи запошљава 11.500 радника, наводи да је одлуку о премештању донео због неизвесности која би утицала на способност банке да одобрава кредите у случају проглашења независноти. Обе банке су у више наврата упозоравале да би независност Шкотске негативно утицала на њихово пословање, услове финансирања и пореске издатке.
Гувернер британске централне банке (БоЕ), Марк Карни, поручио је јуче да би нова централна банка у независној Шкотској морала да има велике залихе фунте уколико би та земља одлучила да усвоји фунту без претходног договора са остатком Британије.
Питање валуте која би се користила у независној Шкотској постало је кључни камен спотицања између шкотских националиста и главних политичких странака у Британији, будући да шкотска влада жели да дели фунту са остатком Британије, док се званични Лондон противи томе.
Лондон до пре само неколико седмица није био забринут због референдума пошто су анкете редовно показивале да је убедљива већина бирача за останак у Уједињеном Краљевству. Ситуација се, међутим, променила протеклог викенда, када је табор за независност први пут стекао предност, а анкета објављена два дана касније показала је да су две стране изједначене.