Двоструки аршини: НАТО наоружава Украјинце?
Криза у Украјини је последњих пар недеља довољно ескалирала да се може закључити да су односи западних земаља и НАТО савеза са Русијом на најнижем нивоу од Хладног рата. Стране су јасно подељене. НАТО и Запад подржавају нову владу у Кијеву, док Русија подржава источноукрајинске регионе Доњецк и Луганск, који не прихватају насилно преузимање власти.
Од почетка сукоба, сва кривица је сваљена на Русију, која је дикретно оптужена да отворено подрива суверенитет Украјине, иако је истовремено мешање Запада током протеста у Кијеву, које је многе Украјинце ставило пред свршен чин - „или желите ЕУ или нема ништа од помоћи“ – отворило је врата данашњем сукобу између људи који су традиционално били подељени на Исток и Запада. После тога, сукоб је био неминован. Када су пучисти оборили власт, отворили су врата да то ураде и други делови Украјине, који имају подједнака права да уређују политичке прилике у сопственој земљи.
Да Русија наоружава проруске снаге, слушамо од почетка. Доказа за то још увек нема. Медијска хајка против Русије, нагло је скочила после обарања малезијског авиона МХ17 изнад Украјине. Иако још увек нема назнака о томе ко је оборио авион, западне земље на челу са САД, јасно су ставиле до знања свету да су авион обориле проруске снаге, ракетним системом који су добили од Русије. Ракетним системом који увелико поседује и Украјина, и који се исто тако налазио у околини места на коме је авион оборен.
Украјина, као бивша совјетска република, има огромне залихе наоружања још од Совјетског савеза, а већина тог наоружања била је у складиштима. Наравно, већи део те опреме је застарео, али треба такође имати на уму да су Русија и Украјина дугогодишњи партнери у одбрамбеном сектору и да је наоружање које Украјина поседује истовентно оружју које поседује Русија.
И поред оваквих доказа, Запад је наставио да оптужује Русију да војно помаже побуњенике, иако доказа за то никада није имала. Чињеница да се региони данас налаже у тешкој ситуацији, пресечени између себе и окружени украјинском војском, чија је борбена техника и поред тешке ситуације у земљи, извесно напредовала. А ако опрему више не добијају од Русије, с којом су прекинули сарадњу на војном плану, од кога је добијају?
Запад је од почетка обећавао помоћ Украјини, а врло брзо су, свега месец и по дана од почетка сукоба, први амерички саветници стигли у Украјину. Њихов задатак је био да „помогну украјинској војсци у њиховој борби против побуњеника“. Поред саветника, Пентагон је послао и први талас неопходне опреме за војску Украјине, која је за почетак укључивала панцире, комуникациону опрему и уређаје за ноћно осматрање.
Са друге стране, план наоружања Украјине тешким оружјем, очигледно не може да иде овако јавним каналима, барем када је реч о САД, имајући у виду да би онда били подједанко одговорни за ескалацију сукоба у Украјини као и Русија, коју за то константно оптужују. Но, последњих дана појављују се информације о пошиљкама тенкова, хеликоптера и другог наоружања од стране мањих чланица НАТО савеза али потенцијално и самих САД. То да ће се и Сједињене Државе, пре или касније, умешати у тајно наоружавање неке фракције у грађанском рату, постало је јасно након Сирије.
Наиме, појавиле су се информације у медијима да ће Хрватска уступити 14 хеликоптера Ми-8 украјинској влади, а да ће заузврат, као замену, добити америчке хеликоптере „Црни јастреб“, старе 7-8 година, али и даље релативно нове у односу на хеликоптере совјетске производње, које ће Хрватска уступити Украјини. Како преноси "Јутарњи лист", Хрватска је планирала куповину америчких хеликоптера, али је у међувремену из Стејт Департмента стигла ова, далеко занимљивија понуда. Доиста, звучи занимљиво?
Друга занимљива информација стигла је из Италије, која каже да је зауставила брод „пун америчких тенкова и оружја“. Откривено је да се у њему крије чак 27 тенкова америчке војске, марке "Абрамс", шест војних камиона и 77 контејнера, који су били препуни ратном опремом, од ракета до минобацача. На захтев САД, брод је одблокиран, и кренуо је из италијанске луке и поред тога што не би смео без пратње да преноси толику количину оружја. Није тешко замислити која је дестинација овог брода?
Најновија информација јесте да је Мађарска послала у Украјину совјетске тенкове Т-72. Како преноси руски канал „Русија 24“, мађарски сајт „Hidfo.net” објавио је снимке становника града Ниредхаза, који су фотографисали активирану оклопну технику. Медији су разјаснили да је министарство одбране Мађарске продало застарелу технику преко надлежне агенције "приватној компанији за 10 одсто од тржишне вредности". А она је 58 тенкова "продала непознатим купцима по пуној цени". Руски лист поставља питање због чега ће тенкови бити ангажовани? У даљем убијању на хиљаде цивила? При том наглашава да та иста фирма планира да прода још авиона ловаца Миг-24 и Миг-29, као и осам хеликоптера МИ-8.
А ми се питамо, докле ће ово лицемерје трајати? Као и много пута раније, током сукоба у Либији и Сирији, мешање страних сила у унутрашња питања суверених држава, које су пролазиле кроз тежак период грађанских ратова, произвело је више штете него помоћи. Данас, грађански рат у Украјини само је још један пример погубности овакве политике. За кратко време, овај сукоб нашао се на дневном реду моћних држава чији се интереси и те како "ломе" преко леђа ове напаћене земље. Најгори тренутак у оваквим кризама је када једна страна умисли да поседује супериорно морално становиште да предузима потезе, за које отворено осуђује другу страну да то исто чини.