Економска криза чува брак
Судећи по последњим статистикама, 2014. година биће упамћена у Београду по најмањем броју развода у последњих 15 година.
Лане је у престоници у односу на претходне године било за неколико стотина мање парова који су се одлучили да сиђу са лудог камена. Како статистичари кажу, осим лошег тренутка за развод, један од разлога би могао да буде и штрајк адвоката који је трајао скоро четири месеца.
Како каже Радмила Вићентијевић, начелница Одељења друштвених делатности у градском Заводу за статистику и информатику, "Подаци којима сада располажемо су непотпуни, али када се буде рачунао и децембар, не очекује се да ће се достићи број из претходне године. Тренд опадања броја разведених бракова у главном граду се наставља. У 2013. години развода је било за 400 мање него 2012. године, а за чак 1100 мање него 2011. године."
Како психолози кажу, криза у којој се налазимо није мала и обична, па су често за физички опстанак и преживљавање потребне удружене снаге, преносе Новости.
"Људи у муци морају да се држе заједно, а у богатству и превеликим слободама се форсира индивидуалност и да свако гледа своја посла," каже психолог Влајко Пановић. "Можда је управо криза учинила да се дружимо заједно, да смо у тешким моментима најјачи. За опстанак брака мора да се уложи напор и заборави илузија о превеликим слободама и потреби за непрестаном забавом коју нам сервирају медији, нарочито серије."
"За време штрајка могло је да дође до споразумних развода бракова, ако су рочишта одржавана без пуномоћника," каже адвокат Небојша Перовић.
"Велики број људи се разводи без адвоката, у случајевима где нема спора. У ситуацијама где је потребан спор око старатељства над децом углавном је неопходан адвокат. У таквим ситуацијама током штрајка није могло да буде развода" тврди Перовић.