Екскурзије одлазе у заборав!
На основу неуплаћеног ПДВ-а, процењује се да ће буџет Републике Србије бити ускраћен за 400 милиона динара, док ће 550 милиона динара мање бити уплаћено за порезе и доприносе на основу зарада, јер је у протеклих годину дана забележен пад од 70 одсто у „индустрији“ организовања екскурзија.
Због компликоване примене Закона о јавним набавкама, већина школа одустала је од организовања наставе у природи и екскурзија, сматрају туристички радници. Највећи проблем Закона о јавним набавкама је рок који предвиђа да родитељи плате путовање у року од 45 дана, а не десет месеци, како је било прошле године.
„Читаве области, попут Сремске Митровице, донеле су одлуку да више неће организовати екскурзије“, рекао је Драгоје Зекавица, власник агенције „Балканика“. У бањама и планинама Србије махом живе од ђачког туризма који чини 85 одсто домаћих путовања. До Нове године велики број људи ће остати без посла, јер је до сада само 30 школа објавило позив за путовања.
У Националној асоцијацији туристичких агенција ЈУТА кажу да број домаћих туриста из године у годину пада, а да запослени у 150 агенција буквално живе од ђачког туизма.
„Али, најмањи проблем су агенције“, каже Александар Сеничић, директор ЈУТА. Уколико 9.430 лежаја у унутрашњости Србије ове јесени остане празно, остаће без посла и 1.835 запослених у тим смештајним објектима. Томе треба додати и 3.300 радника који раде за аутобуске превознике, у ресторанима, као водичи, у музејима.
Најбољи пример је Војна установа „Тара“ која, од када је почела примена Закона о јавним набавкама, бележи пад од 70 одсто, почеле су да касне плате и неминовно је отпуштање бар 40 одсто радника.