Експериментални лек против еболе је тешко произвести
ЊУЈОРК - Експериментални лек против еболе, који је дат двома америчким мисионарима оболелима од те смртоносне болести, након чега се њихово стање поправило, производи се из лишца дувана и тешко га је произвести у већим количинама, упозорио је директор америчког Националног института за алергије и заразне болести Ентони Фаучи.
Серум познат под називом "Зи Меп", састоји се од три антитела произведених помоћу модификованих листова дувана, којима треба неколико недеља да нарасту, пренела је агенција АФП.
Тај експериментални лек су наводно примили амерички мисионари Кент Брентли и Ненси Рајтбол, који су оболели од еболе док су лечили пацијенте у Либерији. Њихово стање се после узимања серума побољшало и они се сада лече у изолацији у болници у Атланти.
"Још не можемо да кажемо да овај лек посебно обећава. Резултати тестирања на животињама су веома добри, а лек је дат двома пацијентима и указује да су ефекти били повољни, али морамо да будемо пажљиви са доношењем закључака пошто се ипак ради о само два пацијента", изјавио је Фаучи за Франс Прес.
Ебола је хеморагична грозница за коју нема лека, ни вакцине, а њени симптоми су јака грозница, болови у мишићима, повраћање, дијареја, а у неким случајевима отказивање појединих органа и незаустављиво спољашње и унутрашње крварење. У западној Африци је у току епидемија еболе, од које је досад преминуло 887 од укупно 1.600 заражених.