ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАВАЊЕ ГРАЂЕВИНСКИХ ДОЗВОЛА: Лако као Фејсбук!
Довољно је да имате Windows XP или новији систем
Захтев за добијање електронске грађевинске дозволе од 1. јануара 2016. моћи ће да поднесе свако ко има рачунар са најмање Windows XP оперативним системом и брзином интернета од пола мегабита у секунди (0,5 Мбпс) што показује да услови да нови систем функционише нису превише захтевни, изјавила је директорка Тима за регулаторну реформу у НАЛЕД-у Јелена Бојовић на конференцији „Грађевинске дозволе – обједињена процедура и планска документација у пракси“.
Сви грађани којима грађевинска струка није блиска и немају електронски сертификат, могу да се обрате овлашћеним пројектантима који ће им припремити пројекат и у њихово име поднети документацију. За додатну помоћ на располагању је сајт www.gradjevinskedozvole.rs, где могу да поставе питања, прочитају прописе, обавештења и смернице, а ускоро ће бити постављена и видео упутства. Такође, при НАЛЕД-у је отворен Call центар на бројевима 011/4043190, 4043191 и 4043192.
„Систему за електронске дозволе приступаће се преко сајта Агенције за привредне регистре. Корисници који су видели прву верзију софтвера оцењују га једноставним као Facebook за грађевинске дозволе јер у сваком кораку током процедуре имате јасна упутства шта је потребно унети од података и које документе поставити. У изради су учествовали Републички геодетски завод, јавна предузећа и локалне самоуправе и инструкцијама су помогли да систем буде у сагласности са праксом на терену,“ рекла је Бојовић и најавила да ће од децембра до марта бити обучено више од 3.000 службеника на државном и локалном нивоу за издавање електронских грађевинских дозвола.
Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је на отварању конференције да је бруто домаћи производ Србије у трећем кварталу порастао 2,2% и највећи допринос дало је грађевинарство са растом од 18,3%. Број издатих дозвола порастао је 27%, а вредност изведених радова за петину је већа у односу на исти период прошле године.
Према њеним речима, ти подаци су резултат добре примене Закона о планирању и изградњи и биће још бољи када се грађевинске дозволе буду добијале електронским путем.
Конференцију „Грађевинске дозволе – обједињена процедура и планска документација“ организовали су Америчка привредна комора у Србији (AmCham), Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије, УСАИД Пројекат за боље услове пословања (УСАИД БЕП) и Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД).