ЕРДОГАН НАГОВЕСТИО: Иза војног пуча у Турској стоји утицајни свештеник Фетулах Гулен
Утицајни свештеник, Фетулах Гулен, који годинама живи у САД-у, могао би да бити одговоран за организовање неуспелог војног пуча у Туркој, наговестио је председник Турске, Реџеп Тајип Ердоган, у синоћњем говору.
Утицајни муслимански свештеник, Фетулах Гулен, могао би да стоји иза војног удара у Турској и покушаја смене режима Реџепа Тајипа Ердогана, наговестио је синоћ турски председник у свом обраћању нацији.
- Државом се не може руководити из Пенсилваније - рекао је Ердоган алудирајући на тренутно боравиште Фетулаха Гулена који већ годинама живи у САД.
Гулен је својевремено био савезник премијера Ердогана, али је у међувремену постао његов огорчени противник. Гуленов покрет био је главна подршка Странци правде и развоја (АКП), која има исламистичке корене, када је први пут дошла на власт 2002. године. Они су се удружили да би смањили утицај некада моћне турске војске која је од 1960. године извршила три пуча као чувар секуларне државе.
Савез Гулен-Ердоган распао се после полицијске операције у децембру у којој је приведено неколико десетина кључних Ердоганових пословних и политичких савезника због оптужби за корупцију у грађевинским пројектима, шверцовање злата и недозвољену трговину са Ираном.
Ердоган је у више наврата оптуживао "гуленисте" у полицији и правосуђу тврдећи да стоје иза истраге о корупцији. Суд у Турској у децембру 2014. године објавио је налог за хапшење Гулена, који живи у егзилу у САД од 1999. године. Свештеник је оптужен да је предводник криминалне групе.
Он је велику популарност Запада стекао због помирљивих тонова, осуде тероризма и добрих односа с представницима других верских заједница.
Угледни амерички магазине "Тиме" уврстио га је 2013. године међу 100 најутицајнијих интелектуалаца на свету.
Гулен је рођен је 1941. године у селу Коруцук поред Ерзурума, а од малих ногу је био укључен у верско образовање, што је било и логично с обзиром на то да му је отац био имам, док му је мајка држала часове Курана у селу упркос тадашњој забрани веронауке.
Крајем седамдесетих година у Турској је почео да оснива приватне образовне институције. Када је војска 1980. године извела нови војни удар с циљем да заштити секуларне тековине Кемала Ататурка, Гулен је поздравио тај војни удар изведен од исте оне војске која је њега самог хапсила девет година раније.
Прочитајте ОВДЕ шта је о немирима у Турској рекао амасадор Србије у Анкари.
Несметано је радио све до 1995. године када на власт дошла исламистичка партија предвођена Нецметином Ербаканом, који се залагао да жене у јавности носе мараме.
Убрзо су уследили нови војни удари, па је Гулен 1999. године напустио Турску и отишао у САД. Годину дана после одласка у Америку, Турска је подигла оптужницу против њега за подривање уставног поретка, али је доласком на власт Ердоганове странке АКП Гулен ослобођен свих оптужби.
Школе у његовом власништву у Турској сматрају се за најбоље. Ученици већ од првог разреда уче енглески језик упоредо с турским, док сам Гулен сматра да студирање природних наука попут математике, физике и хемије представља служење Богу.
Верује се да покрет до данас броји три милиона присталица у Турској, Америци али и у остатку света. Гуленова замисао је била да масовним образовањем анадолијске ниже и средње класе, прожетим моралним вредностима ислама формира нову турску елиту која ће искоренити кемалистички лаицизам из турског друштва и државних институција и заменити га исламским вредностима.