ЕСМАРК И ЈОШ 9 ПОНУЂАЧА: Завршава тендер за Железару Смедерево
БЕОГРАД - Рок за подношење пријава за куповину удела од 80,01 одсто Железаре Смедерево истиче сутра, а према најавама из Владе Србије стратешки партнер за српску челичану могао би бити познат већ до 1. фебруара.
Писмо о заинтересованости за приватизацију смедеревске Железаре раније је доставило 10 компанија, а понуда америчког "Есмарка" оцењена је као најозбиљнија.
Агенција за приватизацију објавила је 5. децембра прошле године јавни позив за избор стратешког партнера за докапитализацију Железаре, при чему ће држава задржати 19,99 одсто власништва.
Оснивач и први човек Есмарк стил групе Џејмс Бушар недавно је Танјугу ексклузивно изјавио да ће та компанија, уколико победи на тендеру за приватизацију Железаре Смедерево, у српску челичану уложити 400 милиона долара у наредних неколико година, а неће бити отпуштања.
Он је истакао да би Есмарк само у 2015. инвестирао 28 милиона долара у смедеревску Железару, да би се покренула друга висока пећ која већ неко време не ради, а улагало би се, каже, и у централну фабрику.
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је крајем децембра да је одржао 31 састанак у вези са продајом Железаре, да се "ближи крај те приче и да ће грађани видети резултате", а да ће, након што Железара буде продата, направити велико славље на које ће позвати грађане Смедерева и Србије.
"То је већи догађај у Србији него било који. Никад никаква славља не организујемо, не славим ни после победа на локалним изборима, али ако Железара буде успешно завршена, то ће бити веома важно за Србију", рекао је Вучић.
Премијер је навео да је смедеревска Железара кичма индустријске Србије и да ће судбина те фабрике бити извеснија када буде завршена тендерска процедура.
Жележара кад ради, доноси повећање БДП од 0,6 одсто, а индиректно и више од 1,2 одсто, истакао је Вучић и додао да ће запослити не само 5.000 радника у кругу фабрике, већ и око 5.000 оних који раде за њих и са њима.
Потпредседник владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и министар привреде Жељко Сертић сматрају да ће питање Железаре бити решено до 1. фебруара.
Лајић је подсетио да је Железара након што ју је преузео Ју ес стил, у једном тренутку имала удео од 13 одсто у укупном српском извозу, а Сертић је истакао да је покретање производње у тој фабрици значајно за покретање целе привреде и да може веома утицати на повећање друштвеног бруто производа.
Сертић је констатовао да у Европи јесте присутна криза на тржишту челика, за којим је смањена потражња, али је додао да га друге земље у свету још доста траже и оне су потенцијална тржишта за производе Железаре.
Новчани капитал смедеревске железаре износи 16,74 милијарди динара, док је неновчани капитал око 2,7 милијарди динара.
Право учешћа на тендеру имају инвеститори чији је годишњи приход у последње три године појединачно био најмање 300 милиона долара.
Обавеза купца биће да до краја 2016. покрене производњу у другој високој пећи железари која ће радити са најмање 50 одсто капацитета, а да истовремено одржава пуну производњу високе пећи "један".
Влада Србије је претходно одлучила да покрене поступак приватизације Железаре Смедерево моделом стратешког партнерства путем докапитализације и методом јавног прикупљања понуда.
Влада је одлучила да државни повериоци отпишу дуг Железари Смедерево са стањем на дан 31. децембар 2013. године, под условом успешног окончања докапитализације.
Формирана је комисија за спровођење модела стратешког партнерства и утврђени су квалификациони услови и критеријуми за рангирање понуда. Влада је такође задужила Агенцију за приватизацију да припреми упутство за понуђаче.
Смедеревска железара је под именом "Сартид" продата у марту 2003. америцком "Ју-Ес стилу" за 23 милиона долара и до почетка 2012. је била велики извозник и обухватала до 13 одсто укупног извоза Србије.
Влада Србије је у јануару 2012. године откупила Железару Смедерево од америчког "Ју-Ес-Стила" за један долар.
Први тендер за продају железаре расписан је априла 2012. године.
Вредност производње Железаре Смедерево је око 340 милиона евра, а с пуним капацитетом достигла би 1,5 милијарди евра.
Држава месечно помаже производњу у железари са око 10 милиона долара.
Смедеревска железара банкама дугује 260 милиона евра, добављачима 120 милиона и за сировине око 145 милиона евра.
Прочитајте и: