ЕУ омета извоз Босне и Херцеговине у Русију и Турску
Забраном превоза намирница животињског порекла и одређених пољопривредних производа преко територије њених чланица, Европска унија је у многоме отежала извоз тих производа из БиХ у Русију и Турску.
Мада су договори о извозу у обе земље већ постигнути, због примораности да се роба доставља ваздушним или морским путем, босанскохерцеговачке фирме се суочавају са додатним трошковима због чега постају неконкурентне на тим тржиштима.
"Тако близу, а тако далеко", прокоментарисао је такву ситуацију у изјави за Независне новине председник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић и додао да је извоз пољопривредних производа у Русију за домаће пољопривреднике "врло примамљива тема", али да због додатних трошкова постају неконкурентни.
Према његовим речима, БиХ се суочава и с проблем да нема капацитете за поједине врсте производа због чега би могле да настану одређене потешкоће када је у питању поштовање уговорних обавеза.
„У области воћарства још смо релативно у могућности да испоручимо знатне количине воћа, што важи и када су у питању млеко и млечне прерађевине", казао је Маринковић.
У складу са ранијим договорима на државном нивоу, делегација инспектора Царинског савеза Руске Федерације, Бјелорусије и Казахстана требало би у другом кварталу ове године да изврши инспекцију објеката босанскохерцеговачких фирми које су изразиле интерес за извоз на подручје тог савеза.
Како је појашњено, та инспекција је неопходна ради остваривања извоза производа животињског порекла на подручје земаља Царинског савеза, који укључује Бјелорусију и Казахстан, за шта је заинтересован одређен број произвођача из БиХ.
За извоз на подручје Руске Федерације заинтересована је и већина млекара који поседују одобрење за извоз од надлежних тела у БиХ, а процену колико њих може испунити услове за извоз у Руску Федерацију даће инспекција Царинског савеза.
Сличну инспекцију обавиће и надлежне институције Турске која је, такође, заинтересована за пољопривредне производе из БиХ.