Ево како да постанете руски шпијун (или не)
Модерна Обавештајна служба је наследила некадашњи КГБ (Комитет Государствене Безопасности), задужен да сакупља неопходне обавештајне податке. Још један изданак КГБ је Федерална служба безбедности (злогласни ФСБ), који такође спроводи мисије у бившим републикама СССР-а.
"Руска обавештајна служба жели да попуни своје редове талентованим, образованим, физички способним и спремним младим патриотама , који течно говоре стране језике", наводи се на сајту Службе.
Онај ко жели да се придружи руској Обавештајној служби мора да прође дугу и напорну селекцију.
Чак и ако неко испуњава све услове и ако сакупи сву документацију, није сигурно да ће тај кандидат добити праву понуду за посао.
"Добро пазимо на оне који се сами пријаве", прича бивши шпијун Михаил Љубимов.
Према његовим речима, много бољи одабир кандидата је када чланови службе приђу потенцијалним агентима.
Његов колега, Виктор Черкашин, каже да је процес избора врло детаљан.
"Сваки посао и сваки индивидуалац је прича за себе. На пример, ја нисам музичар, дакле никада нећу свирати у оркестру", објашњава он.
Недавно је и Мосад, израелска тајна служба, поставила процес апликације на свој web сајт. Чак су поставили и видео снимак са обиљем приказа напредне технологије, дронова, сателита…
Наратор у снимку на хебрејском каже:
"Ваша машта је наша стварност. Придружите нам се како бисте видели невидљиво, и урадили немогуће."
Он-лајн сајт за регрутацију који је поставио Мосад доступан је на енглеском, француском, арапском, персијском и руском. Ту се напомиње да је могуће затражити сарадњу, али да је ово само прелиминарни корак у целокупном процесу запошљавања.
На сајту траже да наведете и ствари из приватног живота, податке о свом образовању, војној служби, професионалним задацима, али и о историји путовања у иностранство.
Говорећи о реформама у Мосаду, шеф прес-бироа Руске обавештајне службе Сергеј Иванов каже да је процес селекције коју спроводи Руска служба добар онакав какав је сада.
"Верујемо да то треба да буде овако. Оно што имамо је сасвим довољно", рекао је он.
Према речима професора Марка Галоетија са Универзитета у Њујорку, некада је КГБ (у време СССР) био много транспарентнија агенција него, на пример, британска служба МИ6 - која до деведесетих година прошлог века није признала да званично постоји.
Због тога, руска служба није морала превише да се труди око рекламе како би привукла нове регруте.
Не пропустите: Данас је најмоћнији човек на свету, а ево како је почео
Ирина Бороган, водећи стручњак у руским безбедносним службама, каже да се агенти регрутују са престижних руских универзитета, посебно са Међународних односа које води Министарство спољних послова.
"Систем је врло монолитан и запошљавање се заснива на непотизму. Примарни критеријум је лојалност", наводи Бороганова.
Према њеним речима, посао у обавештајној служби је престижно занимање у Русији.
"Неколико генерација исте породице ради у Обавештајној служби. Деда, отац, син. Нисам чула да су заинтересовани за регрутовање људи из народа", рекла је Бороганова.
Путин и КГБ
Када је у младости Владимир Путин одлучио да постане обавештајац, он се обратио огранку КГБ у Лењинграду. Официри КГБ одбили су Путинову апликацију да уђе у њихове редове, али су му дали добар савет:
"Образуј се, упиши по могућству правни факултет."
Тада је председник РФ био тек средњошколац, пише Moscow Тимес. Он се уписао на факултет у Лењинграду, што је био почетак путовања које ће га довести до високо рангиране позиције у КГБ-у, а касније и до самог врха Кремља.
Током апсолвентске године права, Путина су контактирали агенти КГБ како би уговорили његово ангажовање.
Да се све то дешава данас, Путин би требало само да посети сајт Обавештајне службе како би попунио образац за пријем у службу. Али оно што на површини делује као једноставна процедура, заправо је легло непотизма са много препрека после чега би евентуално било изабрано неколико појединаца, кажу стручњаци за безбедност.