ЕВО КАКО НАС БАНКЕ УЦЕЊУЈУ: Уколико не потпишемо уговор о осигурању, неће нам одобрити кредиит
Банке нас на силу терају да се осигурамо од губитка посла, трајног инвалидитета или смрти како би при одобравању кредита са себе скинуле било какав ризик. Трошкови осигурања кредита у банкама које то захтевају углавном се уплаћују једнократно, у тренутку одобравања зајма, мада постоји и могућност отплате уз месечне рате.
У сваком случају, уколико не пристанете на овај трошак, који у случају да кредит узимате на неколико година може достићи и између 7.000 и 8.000 динара, зајам вам неће бити одобрен. Тренутно, још се нису све банке прикључиле овом "тренду", међутим, из месеца у месец их је све више.
Одмах се одбија
Конкретно, то изгледа овако: оног тренутка када вам кредит буде одобрен, од његовог износа одбија се трошак обавезног осигурања, што у ствари представља премију коју банка пребацује осигуравајућој кући са којом има склопљен уговор (и од које вероватно узима провизију).
Зачкољица
У свему постоји још једна зачкољица, а то је да осигурање не важи ако изгубите посао у првих 60 дана од потписивања уговора у кредиту. Зашто овај разлог, то је већ тешко логично објаснити, али...
Колико ће вас ово осигурање коштати зависи понајвише од дужине отплате кредита, као и његовог износа.
Тако, ако је кредит, на пример, 100.000 динара, на 18 месеци, једнократно ће вам скинути између 1.200 и 1.600 динара (зависно од банке). Али, ако је зајам узет на, рецимо, 84 месеца и ако је његов износ 150.000 динара, ваша обавеза на име осигурања скаче на готово 8.000 динара, што су две целе рате за отплату тог кредита.
Активација тог уговора уследиће када клијент не буде у могућности да отплаћује рате, а углавном су покривена три разлога - губитак посла за који није крив клијент, трајни инвалидитет или смрт. У другом и трећем случају осигурање покрива све рате до истека кредита, али ако изгубите посао, осигуравајућа кућа се углавном обавезује да уместо вас плати максимално шест рата у континуитету, односно 12 у току целе отплате.
Стидљиво помињу
"Шетњом" по сајтовима банака лако је уочити да већина оних код којих је ова ставка обавезна то баш и не истиче у први план, већ осигурање помиње тек код пратећих трошкова, заједно са меницама и извештајем кредитног бироа. Ипак, управо обавезно осигурање највише утиче на драстичну разлику између номиналне и ефективне каматне стопе, која је у ствари права цена кредита. Тако номинална камата од седам, осам или девет одсто, која звучи као изузетно примамљива (и тако се и рекламира), у ствари достиже ефективних 15 или 20 одсто, пише Информер.
Према речима Душана Узелца са портала "Каматица", разлог што банке све чешће посежу за захтевима за осигурање јесте њихов страх од такозваних лоших кредита.
"Очигледно је да банке не желе да преузму никакав ризик. Оваквим приступом банка се обезбеђује 100 одсто за кредите које даје. То, наравно, поскупљује сам кредит, а вишу цену сносе клијенти", каже Узелац.
Дејан Гавриловић из удружења "Ефектива" наводи да се банке на овај вид осигурања одлучују због додатног "обезбеђења" кредита. Каже да клијент то може да прихвати, али и не мора, већ може да погледа постоји ли у тој банци такав зајам без осигурања, шта нуде друге банке.
"Не постоји пропис који каже да кредит не може ићи без тог осигурања, већ је то ствар политике банке и избора клијента. Оно што је по мени битније јесте да клијент који се одлучи на ту опцију обавезно прочита на шта се осигурање тачно односи, јер нам се дешавало да неко подигне кредит са осигурањем од губитка посла а да није прочитао да у полиси стоји да приликом потписивања уговора мора бити минимум шест месеци запослен код истог послодавца, док је он био, рецимо, само три. Дакле, преварен је у старту за осигурање", објашњава Гавриловић.