ТЕТКИ ДА ОДНЕСЕМ ЛЕК: Ево на које начине Албанци покушавају да напусте Косово
Иако им је за напуштање Косова и Метохије довољна само лична карта, на административном прелазу Мердаре албански полицајци ипак траже нешто више - образложење, па су Албанци принуђени да буду домишљати у уверљиви на различите начине.
Оштри погледи, агресивно испитивање и детаљни разговори део су малтретирања које пролази сваки Албанац када наиђе на прву и највећу "препреку" на свом путу у нови живот. "Третман" какав је био намењен само Србима са Косова сада проживљавају и Албанци на административном прелазу Мердаре.
Неизбежна питања која им се постављају су "куда" и "зашто", а да би успели да напусте Косово морају бити што убедљивији. Тако Албанци који су се упутили у "бели свет" изналазе најразличитије начине и одговоре само да прођу и нађу се изван Косова.
"У Београд на лечење", "у Суботицу код рођака" само су неки од одговора које свакодневно чују албански полицајци. Има и оних који на ова питања покушавају да одговоре новцем, па албанским полицајцима дају ситну своту. Млади способни становници Косова као оправдање наводе да одлазе у Србију да раде, док други објашњавају да су пошли код девојке која живи у Србији.
Међутим, има оних који наводе да ови одговори више не пролазе и не оправдавају тиме напуштање Косова.
Пуни аутобуси породица са децом сатима остају на граници у неизвесности да ли ће им се пружити прилика да се упуте у бели свет. Ипак, иако неосновано покушавају да их зауставе, задрже на Косову и врате у своје домове, Албанци успевају да га напусте.
Они који не успеју да преко Мердара изађу са Косова покушавају алтернативним и дужим путем да се домогну Европе, преко Косова и Македоније.
Рестриктивне мере такозване косовске владе уведене су због чињенице да одлазе заувек, не планирајући да се врате, али и због тога што многе европске земље нису вољне да их приме или немају више капацитета да им пруже азил.
Међутим, неки сматрају да је одлазак људи са Косова заправо подржан и оснажен од стране косовских власти, чињеница је да се на граници са "слободом" аутобуси задржавају сатима, а путници детаљно испитују.
Као један од разлога подршке заговорници супротног мишљења наводе да желе да се отарасе беде, док је други вероватноћа да ће након доласка до првих већих пара у иностранству одређену суму новца слати својима најближима на Косову, на шта може да заради косовска администрација.
Иако има и оних који тврде супротно, чињеница је да се на граници са "слободом" аутобуси задржавају сатима, а путници детаљно испитују.
Прочитајте и:
- КАО ПО КОМАНДИ: Зашто заправо Албанци масовно напуштају Косово?
- СУДБИНА: Док се Албанци селе, Срби чувају своја огњишта!
- СРБИ СА КОСОВА: Спрема се нешто велико!
- У АУТОБУСУ СА АЛБАНЦИМА: Нису толико гладни да би се смрзавали са децом у наручју
- АЛБАНЦИ НАЈЗАД ПРИЗНАЛИ: Бежимо јер нас терају у рат!
- НЕМАЧКА НА МУКАМА: Како спречити долазак Албанаца са Косова?