Ево зашто се мачке не одазивају власницима
"Срам" их било.
Јапански научници Ацуко Саито и Казутака Шинозука с Јапанског универзитета проучавали су да ли мачке реагиују на глас свог власника и да ли се одазивају кад их се позову. Као што сви они који у свом дому имају мачку добро знају, те животиње им не припадају, већ су у људском друштву по властитом избору, пише британски "Индепендент".
Све мачке више су него способне да препознају глас свог власника, али најчешће изгледа као да их није брига. Разлози за такво понашање веројатно леже у њиховој еволуцији.
Ацуко Саито и Казутака Шинозука тестирали су 20 мачака које живе с људима на врло једноставан начин – кад им власник није био код куће, пустили су снимке три гласа који их дозивају по имену. Један од гласова припадао је њиховом власнику.
Реакције мачака показале су да се, чак и кад су препознале глас свог власника, нису помакле према извору гласа.
- Резултати указују на то да мачке неће одговорити на позив својих власника кад их не виде, чак ни кад су сигурне да се ради о њима. Однос мачака и њихових власника битно је различит од онога који са својим љубимцима имају власници паса' - утврдили су Саито и Шинозука.
Истраживање објављено у часопису "Анимал цогнитион" каже како је разлог за то што мачке не одговарају на позив веројатно заједнички предак свих кућних мачака (Фелис силвестрис) – дивља мачка која је почела да лови глодаре привучене житом у људским насељима прие око 9.000 година. На неки необичан начин, мачке су "припитомиле" саме себе.
Мачке углавном не слушају наредбе, већ преузимају иницијативу у односу с људима. Оно што је занимљиво је да та чињеница није одбојна власницима мачака, нити их због тога мање воле него што власници паса воле своје љубимце.
Истраживање на крају закључује да "још увек није јасно чиме у свом понашању мачке привлаче своје власнике".