ЕВРОПА ПРЕСЕКЛА: Превремени избори у Македонији до априла 2016.
Политички лидери у Македонији сагласили су се да превремени избори буду одржани до краја априла 2016. године, изјавио је у Скопљу европски комесар за проширење Јоханес Хан после разговора са представницима четири најутицајније политичке партије о превазилажењу актуелне политичке кризе.
Хан је, излазећи у уторак са разговора у Скопљу, рекао да су се Груевски и његови опоненти сагласили да "до краја априла наредне године треба да буду одржани превремени избори".
Ројтерс оцењује да је то знак за могуће окончање вишемесечних превирања у тој земљи и наводи да је конзервативна влада премијера Николе Груевског под притиском још од јануара због афере прислушкивања, што је обелоданила опозиција тражећи његову оставку.
"Имали смо веома интензивне и конструктивне разговоре. Још једном смо потврдили евроатлантску перспективу земље. Важно је превазићи тренутну тешку кризну ситуацију у земљи како би се та перспектива очувала", рекао је Хан новинарима по завршетку разговора.
Он је истакао да је, пре отпочињања преговора Македоније о чланству у ЕУ, важно превазићи тешку унутрашњу ситуацију у тој земљи.
"У вашој земљи морамо да радимо у духу сарадње и нужних политичких компромиса како би се сачувала неопходна равнотежа између различитих друштвених група", рекао је европски комесар.
Према његовим речима, током данашњих разговора је договорено да отпочне нека врста прелазног периода и да до краја априла идуће године буду одржани превремени избори.
"Али је важно да се земља припреми у вези са одговарајућим изборним прописима, бирачких листа, поштовања права мањина. Биће важно и прихватити све препоруке Европске комисије у вези са независношћу сусдства", указао је Хан.
Он је рекао да је договорено да се, кад је реч о преговорима о чланству између Македоније и ЕУ, примени уобичајена методологија, а то је да прво буду отворена поглавља 23 и 24, која се, како је подсетио, односе на владавину права, независност правосуђа, слободу медија...
"Све то ће бити примењено и помоћи ће да се ова земља модернизује ради европске перспективе. То је међународна обавеза и одговорност", истакао је Хан, захваливши амбасадорима САД и ЕУ на подршци данашњем договору.
Он је најавио да ће наредне недеље у Бриселу бити организован поновни састанак како би се постигао коначан споразум који ће, како је нагласио, омогућити Македонији да крене даље и искористи тренутну кризу као прилику да се модернизује.
Хан је указао да је на политичким странкама да се озбиљно и поштено међусобно надмећу.
"Ова земља јесте и биће у фокусу пажње међународне заједнице. Ако све прође како треба, чврсто сам убеђен да ће њена политичка култура бити ојачана и следити европске стандарде", закључио је европски комесар.