ЕВРОПСКА КОМИСИЈА СТАВИЛА ДО ЗНАЊА: Азиланти које одбију чланице ЕУ, не могу да буду враћени у Србију
Србију није чланица ЕУ и не подлеже Даблинским правилима.
Европска комисија (ЕК) је данас поново ставила до знања да у Србију не могу бити враћени имигранти којима нека чланица Европске уније не жели да одобри азил, иако су они на путу ка ЕУ прошли кроз територију Србије.
То је истакла представница за штампу у ЕК Наташа Берто која је предочила да Србија није чланица ЕУ и није у систему Даблинских правила ЕУ о одобравању азила, према којима се поступак за евентуално одобравање азила мора покренути у чланици ЕУ преко чијих је граница неки имигрант најпре ушао на територију Уније.
Словенија и Хрватска стопама земаља ЕУ
Медији у ЕУ су данас јавили да, уз седам држава Уније које су завеле привремену проверу идентитета и исправа имиграната на унутрашњим шенгенским границама, Словенија и Хрватска такође припремају такве мере.
Тако је наведена изјава аустријских власти да је "прилив имиграната током зиме још већи преко Балкана" и да је Аустрија од 1. јануара одбила улазак 1.700 избеглица и миграната који су на аустријске међе дошли преко Србије.
То, како је објаснила портпаролка Берто, не важи и не односи се на Србију јер није чланица ЕУ и не подлеже Даблинским правилима. Наташа Берто је тиме одговорила на питање новинара да ли имигранти који, рецимо западнобалканским путем дођу на немачку границу и буде им одбијен азил, а пописани су током проласка ка ЕУ у Србији, могу ипак ући у Немачку, или ће бити враћени у Србију.
Портпаролка Берто је дала и сасвим уопштен одговор на питање да ли Европска комисија располаже тачним сазнањима да ли Немачка одбија да прими имигранте који долазе са севера Африке, што су затражили високи немачки званичници.
Она је подсетила да је више чланица ЕУ увело контролу на унутрашњим шенгенским границама због претње да њихова безбедност буде угрожена неконтролисаним приливом имиграната.
Како је рекла, одредбе шенгенског режима дозвољавају државама чланицама да уведу проверу лица која улазе на њихову територију.
Ако неко лице дође на шенгенску границу државе ЕУ која је увела привремену проверу исправа идентитета придошлица, власти те чланице ЕУ могу одбити да одобре азил имигранту, ако процене да он на то нема право.
Кад је реч о проласку имиграната преко граница држава ЕУ, Европска комисија сваке недеље разматра с властима држава Западног Балкана ситуацију с приливом имиграната и настојања да се повећају капацитети за дужи привремени смештај избеглица, додала је Наташа Берто.
Немачка је истовремено вратила у Аустрију 2.500 придошлица махом из Сирије. Шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц је рекао да веома сумња да се брзо може доћи до европског решења избегличке кризе и посебно критиковао Грчку "и оне земље које изгледа да су јако задовољне мишљу да сви имигранти иду у Средњу Европу".
Немачки министар саобраћаја Александер Добринт је оштро оспорио политику "отворених врата за имигранте" канцеларке Ангеле Меркел и затражио да се одмах заустави даљи долазак имиграната у Европу.