Европској сили нестаће радника!
У предстојећим деценијама, Немачка ће бити зависна од имиграната, без којих ће број радно способних грађана бити смањен за чак 36 одсто.
Процењује се да ће до 2050. године број радно способних грађана бити смањен са око 45 милиона, колико износи данас, на мање од 29 милиона, показала је студија медијске групације "Бертелсман".
Чак и када би стопа запослености жена сустигла стопу запослености мушкараца, а старосна граница за пензионисање била подигнута на 70 година, број потенцијалних радника у Немачкој порастао би за свега 4,4 милиона, наводи "Бертелсман".
Истраживачи су израчунали да ће Немачкој до 2050. бити потребно од 276.000 до 491.000 имиграната годишње из земаља ван ЕУ. У 2013. је у Немачку из земаља ван ЕУ стигло свега 140.000 усељеника, око трећина укупне цифре.
Групација процењује да ће тренутно висок број имиграната из земаља ЕУ у блиској будућности бити значајно смањен, што указује на потребу привлачења квалификованих радника из земаља ван ЕУ.
У 2013, у Немачку је пристигло 429.000 више људи него што је напустило ту земљу, а Федерални завод за статистику процењује да је прошле године та цифра износила 470.000 људи.
Према студији, такав ниво имиграције био би довољан да у наредних 10 година радна снага у Немачкој буде на задовољавајућем нивоу, али ће након тога потреба за имигрантима расти, будући да ће генерација такозваних "бејби бумера" почети да одлази у пензију. До 2030., један од два квалификована радника у Немачкој биће пензионисан.
Тренутно висок ниво имиграције из земаља ЕУ (око 300.000 у 2013.) биће смањен, делом због демографских фактора, будући да се популација целокупне ЕУ смањује.
Поред тога, уз економски напредак земаља у кризи, опада жеља за имиграцијом. Студија предвиђа да ће до 2050. из ЕУ у Немачку стизати свега 70.000 имиграната годишње.
Незапосленост никад мања
Стопа незапослености у Немачкој је у марту пала на најнижи ниво од уједињења те државе 1990. године, јер привредни раст највеће европске привреде наставља да убрзава, показали су данас објављени подаци немачке канцеларије за статистику.
Према саопштењу канцеларије, стопа незапослености у Немачкој је у марту пала на 6,4 одсто са фебруарских 6,5 одсто, док су економисти који су учествовали у Блумберговој анкети очекивали непромењену стопу незапослености.