ЕВРОПСКА УНИЈА О МИГРАНТСКОЈ КРИЗИ: Потребно пронаћи решење
Земље чланице Европске уније покушаће током следеће недеље да превазиђу дубоке поделе у вези са планом Европске комисије о решавању избегличке кризе.
Министри правде и унутрашњих послова 28 чланица окупиће се у уторак, 22. септембра, у Бриселу на другом ванредном састанку у последњих седам дана како би још једном разматрали контроверзни план Европске комисије о обавезујућим квотама за прихват и расељавање око 120.000 избеглица које су углавном у Грчкој, Италији и Мађарској.
Судбина Шенгенског споразума доведена у питање
У случају да министри ни овај пут не успеју да се сложе, о плану ће у среду расправљати шефови држава и влада ЕУ, које је на ванредни самит у Бриселу позвао председник Европског савета Доналд Туск.
Аналитичари упозоравају да би неуспех у формулисању заједничке политике за решавање избегличке кризе судбина Шенгенског споразума, па и целог европског пројекта, могла бити доведена у питање.
Министри прошлог понедељка нису успели да се договоре да ли да подрже план, па чак ни раздвојену верзију по којој би прихват избеглица био добровољан, тако да се састанак завршио без заједничког саопштења.
Док Немачка и Француска снажно подржавају план, група средњеевропских и источних чланица му се оштро противи, а неке земље, као Мађарска, не желе уопште да учествују у њему.
Други камен спотицања је део плана који предвиђа финансијске санкције за земље које одбију да приме избеглице на основу квоте које је, на основу процене њиховог капацитета, одредила Комисија.
У међувремену је све више држава увело контроле својих граница, чиме је привремено суспендовано слободно кретање људи и робе успостављено Шенгенским споразумом.
Истовремено, дошло је до оштрих размирица Хрватске, Словеније, Мађарске и Аустрије, које се међусобно оптужују да покушавају да "извезу" избеглице са Блиског Истока и из Африке у суседне државе.