Европски лидери одбили захтев Кијева за мировне снаге
Европски лидери одбили су захтеве Украјине за упућивање мировних снага у, сукобом захваћени исток те земље, пошто су посматрачи ОЕБС-а јавили да је интезивирано гранатирање у селу Широкине у близини стратешког града Маријупоља који је под владином контролом.
Највиши званичници Европске уније (ЕУ), на самиту у Кијеву, међутим, постигли су договор о већој хуманитарној помоћи Украјини, која се, како су истакли, бори против проруских снага на истоку, пренела је у синоћ агенција АФП.
Француска агенција наводи да европски и амерички савезници оклевају да у Украјину пошаљу оружје или војнике из страха од ескалације сукоба који је нарушио њихове односе са Москвом.
"Знамо која су украјинска очекивања данас (на самиту), али је немогуће упутити војну мисију", рекао је председник Европског савета Доналд Туск после сусрета са украјинским председником Петром Порошенком. Туск је додао да ће ЕУ послати "у најкраћем могућем року цивилну мисију да процени хуманитарну ситуацију у Украјини".
С друге стране, лидери ЕУ извршили су притисак на Украјинску владу да убрза реформе и "очисти украјинску политику и бизнис" у замену за ближе везе са Унијом. "Други желе да одложе ступање на снагу овог споразума о слободној трговини", рекао је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер мислећи на Русију која се противи активирању потписаног споразума Украјина-ЕУ.
Он је додао да није мудар потез нити добра идеја, додаје Ројтерс.
"Споразум је већ једном одложен. Ми га одлажемо, одлажемо, одлажемо. Морамо (допустити) да тај споразум о слободној трговини ступи на снагу од јануара 2016", рекао је Јункер после разговора са украјинским премијером Арсенијем Јацењуком.
Јацењук је навео да "нико не може да има било какву сумњу да ће споразум о слободној трговини ступити на снагу од 1. јануара 2016".
На самиту у Кијеву, украјински председник Порошенко додао је да ће његова земља бити способна да испуни услове да поднесе захтев за чланство у ЕУ, у року од пет година, наводи АП.