ФАТАЛНА ИГРА МАЧЕВАЊА: Дечак (10) на смрт избо свог другара
Један десетогодишњи дечак из Калифорније, чије име полиција не жели да открије, прошле године је до смрти ножем избо свог друга Рајана Картера (12).
Дечака је мајка, по имену Џули, усвојила када је био петомесечна беба. Мајка овог десетогодишњег убице је у исповести за "Дејли мејл" рекла да се борила годинама са понашањем свог сина, који болује од феталног алкохолног синдрома.
Фетални алкохолни синдром је агресивно стање од којег болује само један одсто популације, а које је изазвано претераним конзумирањем алкохола у току трудноће.
Џули је одлучила да се представља под лажним именом да би заштитила сина. Она је одлучила да учествује у кампањи која треба да подигне свест људи о овом синдрому, јер је он код њеног сина изазавао много физичких и менталних проблема и одговоран је за језиво убство. Њен син је након мачевања штаповима од пене са Рајаном Картером изгубио контолу, улетео у кућу, дограбио нож и избо друга.
Проблеми потичу од дечакове биолошке мајке
Проблеми са понашем које Џулин син има потичу од његове биолошке мајке. Она се у току трудноће свакодневно опијала, па је симптоме феталног алкохолног синдрома дечак почео да показује у осмој години. Прво је почео са наступима агресије током којих је ломио намештај у кући и ударао врата аутомобила. Џули каже да је морала стално да га надгледа кад се игра са другарима, „зато што би се често узнемирио и покушао да удари некога“.
"Увек сам била у приправности, спремна да реагујем. Препознала бих проблем - имао је тај ратни поклич", каже Џули.
Месец дана пре напада, дечак је почео да узима антидепресиве који су требали да контолишу његово понашање, али се од тада променио.
" Постао је још агресивнији. Два пута ме ударио у лице, што никад пре није, уједао ме дивљачки. Писала сам доктору да га обавестим да лек не делује онако како сам очекивала", прича Џули.
Фатална игра
Након игре са мачевима, Џули је сину рекла да пусти мало и другу децу да се играју, пошто нису сви имали партнера за мачевање. То му се није свидело, па је махнито појурио са мачем очигледно спреман да га употреби. Џули је успела да га заустави и увела га је у кућу.
Ненадано, дечак је ужео нож из кухиње и излетео напоље, где је налетео на свог најбољег друга, Рајана, који је чак и неколико пута преспавао код њега. Џули је била шокирана призором и без обзира на то што је покушала реанимацију, Рајан је преминуо у болници.
"Рајан је био дивно дете. Имао је велико срце и много стрпљења са мојим сином ", испричала је Џули..
Клада је усвајала сина и видела његову прву фотографију, Џули је приметила да има танку горњу усну и размакнуте, али мале очи.
" Изгледао је чудно, али слатко". Управо такве одлике су показатељи феталног алкохолног синдрома, што Џули није знала. Како је растао, почео је да испољава опсесивне црте – није хтео нигде да иде без сигурносног ћебета и плашио се места на којима има много људи, његове реченице састојале су се од једне речи, а у школи се сакривао испод стола.
Тужилац је повезао Џули са др Кенетом Лион Џонсом, човеком који је 1973. са још једним доктором установио фетални алкохолни синдром. Он му је и дијагностификовао ово стање од којег болује само један одсто светске популације. И иначе је откривено да деца која су у утроби била изложена алкохолу имају мањи мозак и проблеме са комуникацијом и друштвеном интеракцијом.
Родитељи убијеног дечака саосећају са малим убицом
Ожалошћени родитељи убијеног дечака, ипак, саосећају са Џули, без обзира на самрт њиховог сина. Дечак је правним поступком упућен на психијатријско лечење.
"Он не разуме зашто не може да се врати кући, али пошто има проблем са контролисањем беса, мора да буде тамо. Чак и да се није десило то што се десило, морао би да борави у тој установи ", каже Џули.
Рајановој мајци, Лизи Картер, драго је што ће дечак добити стручну помоћ.
"Драго ми је што ће му помоћи. Ова трагедија би била гора само да и Џули пролази кроз оно кроз шта смо ми прошли. Молимо се за њега ", рекла је Лиза, која се нада да ће дечак једног дана моћи да живи нормалним животом.
Чињенице о феталном алкохолном синдрому:
- - Људи који болују од овог синдрома имају специфичне црте лица и имају проблема са понашањем
- - Стање је изазвано претераним конзумирањем алкохола у току трудноће
- - Не постоји лек, али ако се синдром рано уочи и ако се крене са третманом на време, разним лековима и третманима може да се побољша квалитет живота оболеле деце