ФЕЈСБУК КАО МЕСТО ЗА ЗАКАЗИВАЊЕ ТУЧЕ: Због каквих се све глупости туку ученици?
Насиље на интернету у сталном је порасту. Према истраживању оно за последицу има физичке обрачуне.
На Фејсбуку ученици најчешће отворено позивају на мржњу одређене особе, остављају мноштво негативних и увредљивих коментара.
Поред коментара, оснивају се и групе, где се учлањују нови људи који на тај начин дају своју "подршку" у исказивању насиља.
Ученици основних и средњих школа у Србији све више преко интернета и у школским двориштима заказују туче, а неретко интервенише и полиција.
Мотиви сукоба су различити. Препиру се момци због девојака, девојке због момака... Навијачки обрачуни такође су често разлози за тучу, објаснио је председник актива директора средњих школа Станко Матић.
„Групе ученица из једне школе су покушале да се обрачунају са девојком из друге образовне установе. Разлог је крајње баналан. Девојка је окривљена јер је другој ученици преотела момка. Актерке обрачуна су се појавиле испред школе, па су наставници одмах реаговали, тако да до туче није дошло“, прича Матић за “Блиц”.
Насиље на интернету, које за последицу има и физичке обрачуне, из године у годину је у порасту показују истраживања. „ Недавно су ученици из једног дела града заказали тучу са вршњацима из другог краја. Наставник је видео објаву на интеренету и одмах реаговао, па је обрачун спречен“, каже криминолог из Центра за превенцију девијантног понашања Биљана Кикић Грујић.
Често се дешава да деца остављају ружне коментаре или оснивају групу у којој позивају на мржњу одређене особе, а у томе предњаче девојчице! Већа је могућност да се интернет насиље спречи и сузбије ако дете има подршку породице и ако у школи у оквиру радионица добија одговарајуће информације, сматра Грујић.
„Уколико наставници виде неки облик насиља на интернету, треба да реагују једнако као да се оно догодило у дворишту школе“, закључује Кикић Грујић.
Погледајте и: