Фестивал толеранције први пут у Београду!
Очекују вас бесплатни филмови, изложбе и предавање о толеранцији.
Фестивал толеранције ће се први пут одржати у Београду од 13. до 15. новембра у Дому омладине Београда, Установи културе Пароброд и галерији О3оне, а до сада је одржан у Загребу, Ријеци, Сарајеву, Бечу и Цетињу.
Београд је домаћин фестивала чији је почасни председник Бранко Лустиг, продуцент, добитник два Оскара и један од најближих сарадника Стивена Спилберга. Програм фестивала се састоји од филмског, изложбеног и образовног програма.
Свечано отварање фестивала је у четвртак, 13. новембра од 19 часова у Дому омладине Београда, када ће премијерно бити приказан израелски филм "У потрази за мађионичарем". На отварању фестивала говориће Биљана Србљановић, књижевница и председница Управног одбора Хартефакта, Наташа Поповић, директорка Фестивала толеранције из Загреба и Иван Тасоваћ, министар културе и информисања (очекујемо потврду).
РНР у подне: Unplugged свирка бенда "Тачка"
МАРКО ВИДОЈКОВИЋ: Волео сам да шмрчем, сад волим да се преједам!
У оквиру филмског програма биће приказано 12 дугометражних, документарних и кратких филмова на тему борбе против фашизма и дискриминације. Репертоар чине награђивана остварења која обрађују проблеме антисемитизма, ЛГБТ популације и права жена. Немачка драма "Слободан пад" је прича о потиснутој сексуалности у нетолерантном друштву, док Оскаром награђени документарац "Сачувати образ" проблематизује положај жена у Пакистану. Играни филм "Colette" рађен је по мотивима романа Артура Лустига, "Девојка из Антверпена" и базира се на личном искуству аутора из нацистичких логора.
Важан део фестивала чини образовни програм, посебно намењен средњошколцима, студентима и младима. У четвртак, 13. новембра у 11 часова у сали Американа Дома омладине о свом искуству из Холокауста говориће Александар Ајзинберг, коме је отац убијен у гасном камиону на путу за Старо сајмиште, а рат је провео кријући се са мајком по шумама, након што је побегао из затвора.
Дан касније, у петак 14. новембра од 11 часова, Мирко Илић, познати графички дизајнер из Њујорка и добитник бројних награда, говориће о симболима мржње и неофашистичкој иконографији присутној у јавним просторима. Тема предавања је проблем незнања, прећуткивања и немара јавности у опажању симбола и графичког говора мржње скинхеадса, неонацистичких и екстремних навијачких група у Србији и региону.
У оквиру изложбеног програма, београдској публици биће приказани оригинални плакати са Велике антимасонске изложбе коју су окупационе власти организовале 1941. године у Београду. Циљ изложбе био је продубљивање већ распламсале мржње према Јеврејима. Отварање изложбе одржаће се у петак, 14. новембра од 18 часова у Установи културе Пароброд.
Последњег дана фестивала, 15. новембра, од 17 часова у галерији О3оне биће отворена изложба "Ништа ни о чему" уметника Срђана Ћешића, којом ће аутор представити свој критички поглед на нашу политичку и ширу друштвену стварност. У оквиру изложбе биће приказане илустрације, фотомонтаже, текстови и видео радови настали као део активности на друштвеним мрежама.