ФИНАНСИЈСКЕ ПИРАМИДЕ: Животи срушени преварама
Ових дана пољску јавност узбунила је чињеница да и даље велики број Пољака подлеже финансијским преварама, тзв. финансијским пирамидама. Овај феномен неки су осмислили, неки нечасно прославили а једно је сигурно – милиони оштећених остајали су без новца и имовине током деценија, пред финансијским малверзаторима.
Преварант века
Његово име постало је синоним за финансијску пирамиду. Бернард Мејдоф је био директор њујоршке електронске берзе NASDAQ.
Водио је инвестициони фонд "Бернард Л Madoff Инвестмент Сецуритиес LLC". Током 15 година 13.555 инвеститора уложило је у овај фонд укупно 64,8 милијарди долара.
Фонд није улагао своја средства на тржишту, већ их је држао на рачунима у банци и деловао је као финансијска пирамида, или тзв. Понзи шема, при чему су потраживања старих улагача исплаћивана из средстава нових улагача.
Казна га је стигла у 71. години живота, и то затворска, на 150 година. У интервјуу за CNN говорио је како ноћима не спава због спознаје да је уништио многе животе.
Понзи – први мајстор
Чарлс Понзи (1882-1949), је "заводио" потенцијалне улагаче, нудећи им трговину међународним папирима уз профит од 400 одсто!
Обећавао је двоструки капитал, и то у року од 90 дана, онима који су били спремни да му повере свој новац.
Њему је 40.000 људи поверило десет милиона долара, а 4,3 милиона долара прогутао је мрак.
Хотелијерка и њен ''бизнис''
У Немачкој, најпознатију финансијску пирамиду спровела је Дамара Бертгес.
Њен ланац се састојао од чак 80 фиктивних фирми. Ова школована хотелијерка, основала је "Европски краљевски клуб''. Улагачи су том клубу, између 1991. и 1994. године, поверили две милијарде немачких марака.
"Краљица" Дамара обећавала им је "да ће окончати превласт злог капитала".
Руски преварант добро прошао
Сергеј Мавроди и његов “лик и дело” нису по добру обележили један период живота у Русији.
Наиме, Мавроди је творац највеће икад направљене финансијске пирамиде у Русији, која је била активна у периоду од 1992. до 1994. године. Са њеним урушавањем око десет милиона људи остало је финансијски оштећено.
Због преваре милиона душа Мавроди је осуђен на само четири и по године затвора. И поред свега у октобру 1994. изабран је за члана Думе тј. парламента.
''Човек промена'' и ''srpska мајка''
Дафина и Језда су искористили превару која је настала 1930 године а исту је осмислио интелигентни Италијански имигрант, по коме је ова превара и добила име. Понзијева шема коштала је многе Југословене уштеђевине.
Дафина Милановић је октобра 1991. основала ''Дафимент банку'', по принципу пирамидалне штедње, без иједног динара оснивачког улога. Дафимент банка је нудила месечне камате на штедњу и до 160 одсто за месец дана. Због могућности лаке зараде коју је нудила прозвана је „српском мајком“. Међутим, банка је банкротирала 1. маја 1993, а штедишама је остао дуг од 150 милиона немачких марака.
Језда је привлачио личну штедњу грађана повољним каматама с једне и "потпуном финансијском блокадом банака с друге стране".