Француска сигуран пријатељ на путу ка европској будућности
Подршка коју Француска пружа Србији на путу ка европској будућности, како на техничком, тако на саветодавном плану, изузетно је значајна. Дводневна посета српског премијера Александра Вучића Француској ће те везе оснажити, а Србија ће бити приказана као земља са чврстим мотивима да наставим пут еворпских интеграција.
Недавна посета председника Србије Томислава Николића Француској без сумње је показатељ пријатељске руке коју ова земља пружа Србији. Николић је са Оландом разговарао о економској сарадњи, о помоћи коју би Француска дала Србији на путу ка ЕУ, обележавању стогодишњице Првог светског рата, када се и исковало српско-француско пријатељство.
"Тада смо га исковали, а потом га додатно учврстили тако што је Француска генерације српских ђака, студената школовала", рекао је Николић.
''Жеља Француске да Србија приступи не само Европској унији, већ и европском духу''
"Коме смо могли да се обратимо ако не Француској? Њој су се обраћали наши преци. Кад је Србији било тешко - ту је била Француска. Време протиче, живот доноси нове изазове, проблеме, али народ који заборави пријатељства не заслужује да постоји. Ми не можемо и нећемо да зборавимо пријатељства, ми заборављамо непријатељства. И зато господине председниче, ваша жеља да Србија буде у ЕУ - то је жеља Србије. Наши напори да испунимо услове биће само још јачи", рекао је том приликом спрски председник француском председнику Оланду.
Председник Француске је том приликом истакао да је жеља Француске да Србија приступи не само Европској унији, већ и европском духу.
Француски и српски председник, Франсоа Оланд и Томислав Николић су на састанку у Јелисејској палати покренули иницијативу за организовање донаторске конференције за Србију и Босну и Херцеговину.
Да је подршка коју Француска пружа Србији изузетно значајна, показао је и недавни сусрет министарке без портфеља задужене за европоске интеграције Јадранка Јоксимовић и државног секретара за европске послове Арлем Дезира, на ком је закључено да ће се размена две државе на различитим нивоима и односи две државе интензивирати.
Подршка Француске и са техничке и са саветодавне стране
Како је тада истакла Јоксимовић, Француска преговарачким групама Србије пружа значајну подршку, како у техничкој експертизи, тако и кроз саветодавну улогу посебно у вези са поглављима 23 и 24, која се односе на важне реформе, попут наставка борбе против корупције и криминала, реформу полиције, правосуђа и улогу медија.
Дезир је том приликом рекао да је Србија у последњих неколико година, постигла много на европском путу, у чему је имала и има подршку Француске. Дезир је навео и да зна шта је Србија урадила за јачање стабилности и поверења у региону, додајући да је важно да се гради заједничка будућност на континенту.
''Природно место Србије је у Европској унији''
Француски амбасадор у Србији Франсоа Гзавије Денио је у интервјуу за ''Време'' рекао је да Србија црпи своје вредности из европске цивилизације и да је зато њено природно место у Европској унији, истакавши да спрска историја, уопште узев, доказује перманентну решеност да се прикључи тој Европи којој припада, и та њена решеност оличена је у стогодишњој борби за независност и своје корене. Сретењски устав говори у прилог томе: мало је европских народа који могу да се похвале како су далеке 1835. имали тако либералан и модеран устав.
''Француска жели да Србија буде следећа чланица ЕУ''
У септембру 2013. године тадашњи премијер Владе Србије Ивица Дачић се састао са француским министаром задуженим за европске послове Тјери Репантеном, а том приликом је Репантен рекао да Француска жели да Србија буде прва следећа чланица Европске уније.
Дачић је тада, у шали, навео да је, у разговору с француским министром, поменуто да се у ЕУ кладе на то ко ће бити следећа чланица ЕУ.