МЕЊА СЕ ФРАНЦУСКА ИСТОРИЈА: Чиме је жестока десничарка освојила масу?
Екстремно десничарска организација Национални фронт је оствареним резултатима на регионалним изборима у Француској ушла у историју.
Три недеље након терористичког напада у Паризу одржани су регионални избори у Француској. Народни фронт је, на изненађење Француза, али и светске јавности, освојио највише гласова.
Резултати у бројкама
Странка Марин Ле Пен освојила је 28 одсто гласова испред десничарске странке Републиканци бившег председника Николе Саркозија која је добила 27 одсто гласова, а владајућа Социјалистичка партија председника Франсоа Оланда освојила је 23,5 одсто гласова.
По први пут у историји испоставило се да најмање један регион у Француској контролише ултрадесничарска организација, позната по прилично ксенофобичном противљењу мигрантима.
За шта се Народни фронт залаже?
Француски медији политику ове партије виде на следећи начин: укратко, воде најјачу антимигрантску кампању од било које европске партије, желећи притом да повећају безбедност.
Овај политички блок се противи заједничкој ЕУ валути, док је у породичним питањима строго конзервативан. Самим тим, они су велики противници истополних бракова и усвајању деце у оваквим заједницама.
Како је десничарски политички блок стекао популарност?
Национални фронт је очекивао добре резултате на изборима, јер је последњих година стекао велику подршку, а популарност Марин Ле Пен је додатно порасла после париских напада.
Лидерка је искористила своју националистичку и антиимиграциону реторику, ранијих година израженију у странци, после открића да су париски нападачи дошли у Француску као избеглице преко Грчке.
Напредак крајње деснице у Француској континуитет је након успеха на локалним и европским изборима 2014., с већ невероватним резултатом од 25,2 одсто.
Иако је председник Француске Франсоа Оланд добио на популарности услед подршке грађана у борби против тероризма након напада, владајући социјалисти нису извукли корист од тога.
Социјалисти најавили повлачење
Социјалисти су најавили повлачење у другом кругу у покрајинама Сјевер-Пас-де-Цалаис и Пикардији и у Прованса-Алпе-Азурна обала.
- "Жртва" је велика. Током пет година социјалисти неће седети у тим покрајинама - признао је први човек Социјалистичке странке Жан-Кристоф Камбаделис.