ФРАТИНИ: Не видим лидере који би редефинисали Европу
Председник Италијанског друштва за међународне организације Франко Фратини се нада, али сумња, да Европа може да се редефинише, будући да у овом тренутнку не види праве лидере који би спровели тај процес.
"До сад је Европа била економски интегрисана. Али недостаје политичко лидерство у економији, спољној политици и одбрани. Ако ме питате да ли би Европа требало да се редефинише, онда је мој одговор да се надам да је то могуће. Међутим, имам сумње зато што недостаје право политичко лидерство", рекао је Фратини Танјугу уочи Београдског безбедносног форума.
Идеја заједничког става - неиспуњен сан
Фратини сматра да је идеја заједничког европског става по важним питањима до сад неиспуњен сан, јер владе држава чланица ЕУ не желе да се одрекну свог суверенитета по појединим питањима. Због тога је, сматра, Европа била подељена по питању конфликта у Украјини, санкција Русији или мигрантске кризе.
"Оригинални пројекат очева оснивача ЕУ - Шумана, Де Гасперија и Аденауера био је политички и услов је био, и дан данас јесте, да постоји заједнички став о заједничким питањима. Нажалост, ни данас то немамо", рекао је Фратини, бивши шеф италијанске дипломатије.
Будућност представничке демократије у Европи
Упитан каква је будућност представничке демократије у Европи, Фратини је рекао да се нада да ће изабрани представници у будућности имати више простора у европским институцијама. Истичући да би пре свега требало ојачати политичку улогу Европског парламента, Фратини је рекао да би политички представници морали да буду имуни на корупцију или било какву илегалну радњу.
Важна борба против корупције коју је започео Вучић
"Зато је важна снажна борба против корупције коју је почела влада премијера Александра Вучића у Србији", истакао је Фратини, који ће на београдском форуму учествовати на панелу "Побољшање европског модела управљања: у корак са напретком".
Фратини, упитан како код грађана ојачати веру у то да је демократија и даље систем који боље од аутократије може да одговори на све изазове, каже да је демократија и даље најбоље место за просперитет како за бизнисмена, тако и за фармера, чиновника или студента.
Демократија, истиче Фратини, гарантује да свачије идеје могу бити критиковане, али и да свако има неотуђиво право да изрази своје мишљење. Упитан у којој мери су европска друштва инклузивна, Фратини одговара да је једнакост приницип свих уставних демократија, али да је потребно да буде спроведен у пракси.
"Оно што је написано у Уставу мора да буде спроведено и у пракси. А од владе, доносилаца политичких одлука и цивилног друштва зависи да ли ће постојати приступ образовању за све, да ли ће бити препрека у запошљавању и да ли ће заслуга бити начин да се напредује у послу", закључио је Фратини.
Београдски безбедносни форум одржава се од 30. септембра до 2. октобра у Београду, а организује га Београдски фонд за политичку изузетност, Београдски центар за безбедносну политику и Европски покрет у Србији.