Гадафија бомбардовали 50 пута дневно, исламисте стидљиво - 6 пута
Изјава министра одбране САД-а Чака Хегела да је сиријски град Кобане, који је на удару снажне офанзиве Исламске државе у великим проблемима, али да су ваздушни напади ипак донекле допринели потискивању џихадиста, није у складу са ситуацијом.
Наиме, док САД и њихови савезници стидљиво бомбардују положаје ИД, та крволочна организација сваки дан осваја нове територије.
Са свих страна позива се на спас Кобанеа од покоља, али савезници само понављају како ће борба против ИД-а бити дуготрајна. А да коалиција на челу са САД-ом може да порази ИД и у Ираку, где су већ надомак Багдада, и у Сирији, доказује и то што је та коалиција 2011. године уништила и поразила либијску војску Моамера Гадафија. За разлику од ИД, који има око 30 хиљада бораца и нимало не наликује на професионалну војску, Гадафи је имао више од 100 хиљада војника који су били најјача војска на афричком континенту. Када је либијски лучки град Мисрата био под опсадом, савезнички су авиони дан и ноћ бомбардовали положаје Гадафијеве војске. Некад су знали да изведу више од 50 ваздушних удара, а данас се савезници хвале да су шест пута бомбардовали положаје ИСИЛ-а.
У време ваздушних удара на Либију амерички председник Барак Обама и француски председник Никола Саркози рекли су како та војна интервенција “није окупација либијске територије”, него “акција војне природе ради заштите либијског народа и омогућавања да дође до слободе и рушења Гадафијевог режима”. Обама и данас изјављује како се ваздушним ударима штити народ и уништава ИД, али ти су ваздушни удари знатно скромнији.
Турски новинар Мохамед Захид Гул сматра да су ти удари заправо само позоришна представа какао би САД могао да каже: "Ево, боримо се против ИД." Аналитичари страхују да је неефикасна акција САД-а и коалиције против ИД заправо знак да Ирак и Сирија иду према подели на три државе, сунитску, шиитску и курдску, што је у интервјуу за најтиражније арапске новине Al-Hayat потврдио и бивши председник Турске Абдулах Гул.
– Пуно сам пута упозорио Башара Ал-Асада и Садама Хусеина, које сам сматрао великанима, на могућу поделу Ирака и Сирије. Нису ме слушали. Страх ме да ситуација и у Ираку и у Сирији де факто иде према подели – нагласио је Абдулах Гул.
Прочитајте и:
МОГУ САМИ: Ирак против стране интервенције на својој територији
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ИЗ КОБАНЕА: Дивљаци одрубљене главе држе као трофеје!