"Страдали су најбољи које смо имали, црна кутија ће помоћи разјашњењу"
Министар одбране Србије Братислав Гашић изјавио је да су формиране комисије како би се установили узроци несреће транспортног хеликоптера Војске Србије у којој је погинуло седам особа.
Гашић је рекао да одговорни људи не могу тек тако да говоре ко је крив и да су зато формиране комисије како би се установило шта је претходило несрећи. Он је рекао да независно од комисије раде и државни органи, односно тужилаштво и правосуђе и да свако од њих има свој предмет интресовања и истраге.
Гашић је рекао да не жели да коментарише спекулације да хеликоптер није имао горива, као ни стручност пилота. Открио је и да постоји црна кутија која је снимила све разговоре, што ће помоћи у истрази.
"То су најбољи што је Војска Србије имала. То су бисер официри који су имали на хиљаде сати налета", рекао је министар одбране.
"Место слетања је избор је контроле лета и самог пилота... Шта се десило и зашто је пилот изабрао и покушао да слети три пута на аеродром "Никола Тесла"? Имао је и могућности и алтернативу", рекао је Гашић.
Он је указао да је Војска Србије уређен систем и да се знају процедуре.
"Ова јединица је дежурна сваког дана. У Војсци Србије постоји у Батајници у оквиру наших ваздухопловних снага Јединица за спасавање и трагање и њима је примарна мисија спасавање грађана било где на територији Србије", рекао је Гашић и додао да је реч о јединици која је апсолутно оспособљена за такав вид помоћи.
Он је казао да је реч о хеликоптеру који је у ВС био најбољи, са свим уређајима за ноћни лет.
Гашић је додао и да га не интресују "зли коментари" у јавности и да ће комисије дати свој суд.
Транспортни хеликоптер ВС Ми-17 срушио у петак касно увече у ширем рејону аеродрома "Никола Тесла" у Сурчину, а у удесу су погинули мајор Омер Мехић, капетан Милован Ђукарић, чланови посаде Небојша Трајић и Иван Миладиновић, лекар Џевад Љајић и анестезиолог Мирослав Веселиновић из Новог Пазара, као и беба из породице Адемовић.
Хеликоптер ВС био је упућен у Рашку да обави хитан транспорт здравствено угрожене бебе, што због одрона није могло да буде обављено комбијем до Клиничког центра у Крагујевцу.