Гаспром преузима Ину?
ЗАГРЕБ - Гаспром није одустао од Ине, пишу мађарски медији, иако је пре неколико месеци објављено да су се мађарски премијер Виктор Орбан и руски председник Владимир Путин договорили да ће МОЛ-ов удео у хрватској нафтној компанији купити руска државна компанија Росњефт.
Председник Управе Гаспрома, Алексеј Милер, у среду је у Будимпешти разговарао с Орбаном о гасоводу "Јужни ток", а потом је отишао на разговоре с управом мађарске нафтне компаније МОЛ.
Како МОЛ није укључен у пројекат "Јужног тока", мађарски медији наводе да је тема састанка била Ина. У МОЛ-у нису желели да коментаришу те наводе, али се шпекулише да је тема разговора управо била могућа продаја МОЛ-овог дела у хрватској нафтној компанији.
Разговори о могућој продаји 49,2 одсто Ине озбиљно би могли забринути Сједињене Америчке Државе и Брисел.
Пре два месеца Амос Хокштајн, заменик помоћника главног саветника за енергетску дипломатију САД, изјавио је да Хрватска и МОЛ морају постићи договор око управљања Ином и јасно поручио да се САД противе продаји мађарског власништва у Ини Русима.
Очекивано, с обзиром на сукобе Украјине и Русије, ни Брисел не би био срећан да Мађарска омогући Гаспрому улазак у овај део Европе, наводи лист.
После таквог тврдог америчког става тешко је очекивати да ће мађарски премијер Орбан допустити МОЛ-у да прода свој део Ине Русима. "Али, са Орбаном се никада не зна", тврде саговорници Јутарњег. Томе у прилог иде и Орбанов најновији састанак с челницима Гаспрома око изградње гасовода "Јужни ток".
Ситуација у Украјини потврђује да пројекат "Јужни ток" постаје кључно питање у снабдевању гасом у Европи, изјавио је Орбан после тог састанка.
Интерес руске нафтне компаније за Ину није новост. Милер је још прошле године у Будимпешти разговарао с Орбаном око могуће куповине Ине ако МОЛ одлучи да се повуче. Нагађало се да су у игри за Ину руске фирме Росњефт и Гаспром, а да је Владимир Путин одлучио дати предност Росњефту. Наводно су у Москви направили план за куповину 75 одсто деоница Ине и имају пакет мера који садржи цели низ пројеката, што укључује затварање рафинерије у Сиску и, на њеном месту, изградњу складишта нафте и нафтних прерађевина.