ГДЕ ЋЕ ВАМ ДУША? Српкињу због УДАЈЕ за Кинеза затворили у ЛУДНИЦУ! (ФОТО)
Невероватна прича!
Први Кинез доселио се у Србију у јесен 1920. године. Његово име било је Уан Шен Зен и он се прикључио добровољцима које је током Првог светског рата Србија прикупљала у Русији и са њима дошао на Солунски фронт. По завршетку рата стигао је у Београд, где је неко време представљао право чудо.
1929. године у Београду је живело укупно четири Кинеза - Уан Шен Зен, Чо Ченг По, трећи Лау Цијен Пао, док име четвртог није сачувано. Живот Чо Ченг Поа био је турбулентан, па се њиме бавила и тадашња штампа. Одакле се појавио у југословенској престоници није познато, али је био "високог, аристократског порекла" писало је тадашње Време 1938. године. У њега се заљубила једна београдска Јеврејка Габријела Леви: "Његово урођено жмиркање схватила је као намигивање" Када је Кинез дошао у угледну кућу Левијевих и рекао да воли њихову ћерку, а Габријела звана Лела додала да и она њега воли - Кинеза су одмах испратили из куће, а њу одвели код психијатра и затварали је неко време.
Као што се и свака бајка завршава, љубав је победила, пар се венчао и добио ћерку Глорију. Чо Ченг је сматрао да је за дете најбоље да Габријела из Јудаизма пређе у православље, што је и урадила и узела име Даница. Ипак, када су Немци дошли у Југославију, Даница је са осталим Јеврејима носила жуту траку и у логору јој се губи сваки траг, док се Чо Ченг, који је до рата трговао јапанским уметничким предметима, склонио са ћерком у Дебељачу код Панчева. Неки извори тврде да Чо био и у затвору неко време, а да му је Тито, кад је постао председник, поклонио стан у престоници.
Чо Ченг је умро 1958. године у Панчеву, а на зиду његове куће остало је написано "Ово је мала башта великог Кинеза!"