ГИГАНТИ КОЈИ СУ ВЕЋ СТИГЛИ: Ово су америчке фирме које послују у Србији
Премијер Србије борави у САД, а најављено је да ће се састати са представницима великих америчких компанија. Колико је америчких фирми већ у Србији, и како послују?
- У Србији је регистровано 626 предузећа са америчким уделом у власништву.
- Запошљавају укупно 3.375 људи.
- Њихов годишњи приход је око 27,7 милиона.
- Укупни нето профит око 2,8 милиона евра.
Ово су неке од најважнијих америчких компанија у Србији:
Мајкрософт
Београдска канцеларија компаније Microsoft почела је са радом 2002. године, када су представници Владе Републике Србије потписали, надалеко чувени, споразум о стратешкој сарадњи у области ИТ-ја са Билом Гејтсом.
Од свог оснивања до данас, домаћа канцеларија Microsofta остварила је завидне резултате у развоју локалног ИТ тржишта. Покренута је легализацијска кампања током које је, само у првом таласу, лиценциран Microsoftov софтвер на 30.000 рачунара у државној администрацији, док је компанија донирала софтверске пакете за 50.000 рачунара академским установама.
Канцеларија у Београду заслужна је и за локализацију најпопуларнијих Microsoftovih производа, оперативног система Windows и пакета за пословну продуктивност Microsoft Office. Током 2010. године, најновије верзије - Windows 7 и Office 2010, промовисане су у Србији у истом тренутку кад и свуда у свету.
Крајем 2012. године и Microsoft Windows 8 стигао је у Србију, такође у исто време као и у целом свету.
Кока-Кола
Компанија Кока - Кола ХБЦ Србија послује у нашој земљи од 1997. године. Са седиштем у Земуну, располаже са три пунионице широм Србије, а уз то има и четири дистрибутивна центра и то је једна од највећих компанија у индустрији безалкохолних пића у земљи.
Запошљава више од 1.300 људи и индиректно утиче на запошљавање 10 пута више људи, тачније, подржава 11.600 радних места у целокупној српској економији, кажу из огранка ове компаније.
"Цоца-Цола” систем у Србији (Цоца-Цола Hellenic и компанија Цоца Цола) уложиће 3.8 милиона евра у производне и капацитете за складиштење у циљу покретања најсавременијег погона за производњу сокова у Београду, најављено је у јануару ове године.
Пхилип Morris
У октобру 2003. године, ПМИ је приватизовао највећу српску фабрику дувана – ДИН „Фабрику дувана“ а.д. Ниш (ДИН). У том тренутку ДИН је имао више од једног века искуства у производњи цигарета.
У протеклих девет година ПМИ је уложио више од 665 милиона евра у ДИН, чиме остаје један од највећих инвеститора у земљи. Фабрика у Нишу једна је од најмодернијих у глобалној мрежи фабрика компаније ПМИ.
"Ми данас представљамо највећу дуванску компанију у земљи. Наше снажно тржишно вођство је резултат удруживања снага домаћих робних марки ДИН-а као што су Бест Export, Classic и Дрина, и водећих међународних робних марки из производног асортимана Пхилип Morris Интернатионал-а, као што су Марлборо, Парлиамент, L&M, Бонд Стреет, Пхилип Morris и Next", кажу из ПМИ.
Ball Цорпоратион
Ово је једна од највећих америчких инвестиција САД у Србији, кажу из Привредне коморе Србије.
Други највећи светски произвођач лименки, Ball Цорпоратион, у Земуну је изградио свој најмодернији погон, у којем је запослено више од стотину домаћих експерата, а њихови производи извозе се у велики број земаља нашег региона и целе Европе.
Са савременим технологијама и бизнис моделима домаћи огранак америчке компаније Ball Цорпоратион производи 650 милиона лименки годишње и извози их у 12 земаља региона.
Прочитајте и: