Горка година за извоз меда
Прогнозе су да ће извоз меда из Србије ове године пасти за најмање 85 одсто, а због изостанка багремове паше очекује нас несташица меда на нашем тржишту, изјавио је председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуб Живадиновић.
Прошле године, на багремовој паши, чланови СПОС-а прикупили су 3.044 тоне меда, а ове године ни 300 тона, истакао је Живадиновић.
У мајским поплавама настрадале су 1.683 кошнице, а укупна штета због уништења пчелињих друштава и губитка приноса багремовог меда износи више од 20 милиона евра, рекао је Живадиновић.
"Директна штета због уништења пчелињих друштава износи око 300.000 евра, а штету на поплављеној опреми и репроматеријалу буквално је немогуће обрачунати, јер је огромна", навео је Живадиновић.
Он је указао да је ово мало багремовог меда кога има на тржишту углавном залиха од прошле године, а да ће ове године за извоз бити само нешто сунцокретовог меда, и евентуално неких мањих залиха од прошле године.
Живадиновић је упозорио и да ће пчелари бити принуђени да сав сунцокретов мед дају на откуп, како би дошли до новца да покрију огромне трошкове ове године, због изостанка главне багремове паше.
Он је казао да је већ дошло до померања цена меда на горе, јер се тренутно стање више ни не може назвати несташицом, већ у појединим крајевима и код појединих пчелара, и потпуним недостатком меда са залиха, којих више нема, а нови мед пчеле због климатских неприлика "нису могле да сакупе ни за себе, а камоли за пчелара".
Цена меда је у просеку од 600 до 800 динара за килограм, а креће се и до 1.500 динара, зависно од врсте меда и региона Србије, напоменуо је Живадиновић.
Прошле године су чланови СПОС-а произвели 6.983 тона меда. Од тога, 3.044 тоне багремовог, 2.088 тона сунцокретовог, 774 тоне ливадског, 569 тона цветног (мешаног), 340 тона липовог, 65 тона шумског, 48 тона од уљане репице, 39 тона меда од багремца, и 11 тона осталих ређих врста меда.
Прошле године постигнут је историјски рекорд извоза меда у висини од 3.371 тоне меда.