Срби се не помере по 14 сати дневно!
БЕОГРАД - Жене у просеку дневно проводе и до 314 минута седећи, а мушкарци 296 минута, показало је најновије истраживања о навикама у исхрани и физичкој активности одраслог становништва у Србији.
Ако се томе дода и време проведено у спавању око осам сати, онда се може рећи да се у стању мировања грађани Србије проводу и до 14 сати дневно, наводи се у истраживању које су спровели Републички завод за статистику, Институт Батут, Медицински факултет и Удружење грађана "Делпас".
Раније су људи много више били у покрету око обављања редовног посла и дневних обавеза, али са технолошким иновацијама слика се значајно променила, тако да само 14 одсто популације у Србији ради тежак физички посао и у томе предњаче мушкарци, саопштило је Удружење грађана "Делпас".
Око 36,7 одсто популације је на послу или током обављања дневних активности повремено изложено умереном физичком напору, брзим ходом одлазе до продавнице, носе лакши терет или се пењу степеницама бар до четвртог спрата, обављају кућне послове и у овој групи жене су изложене умереном физичком напору око 66 минута, а мушкарци 90 минута недељно.
Посматрано на пет радних дана, ходајући или возећи бицикл до посла мушкарци потроше 382 калорија, а жене 312 калорија недељно, што на годишњем нивоу спречава добитак од 2.250 грама масног ткива за мушкарце, односно 1.830 грама за жене, што је извесна корист.
Много већа корист за здравље би се остварила када бисмо постигли препоруке Светске здравствене организације (СЗО) од минимум 150 минута умерене физичке активности недељно у циљу унапређења здравља, наводи се у саопштењу.
Како би се постигле ове препоруке СЗО, уз уобичајене активности треба додати и редовну рекреацију, међутим и ту подаци нису сјајни јер се рекреацијом једном или више пута недељно бави само 16,9 одсто испитаника.
Према препорукама СЗО здраве одрасле особе узраста од 18-64 година требало би да недељно имају минимум 150 минута физичке активности умереног интензитета, или 75 минута активности са високим интензитетом, или комбинацију ове две која је еквивалентна овим вредностима.
Истраживање је спроведено на репрезентативном узорку од 1.207 испитаника широм Србије, средства за реализацију пројекта обезбедила је Coca-Cola Фондација, док је Министарство здравља Србије покровитељ пројекта.