Грејна сезона почиње 10. октобра
БЕОГРАД - Директор Удружења топлана Србије Милован Лечић изјавио је да је све спремно да грејна сезона у 59 градова и општина почне 10. октобра, а у мањим местима 15. октобра.
"Имамо залихе енергената за једну четвртину сезоне, али ће се те залихе до почетка грејне сезоне повећати", рекао је Лечић на седници Одбора Удружења за енергетику и енергетско рударство Привредне коморе Србије на којој се разговарало о припремама за грејну сезону.
Помоћник директора "Београдских електрана" Петар Васиљевић казао је да то предузеће има довољне залихе мазута, те да ће бити спремно да и у ванредној ситуацији обезбеди довољно гаса за грејну сезону.
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић навео је да у случају нормалне ситуације у Украјини, Србија неће имати проблеме са снабдевањем гаса.
Како је објаснио, постоје три опције за снадбевање гасом, од којих је прва највероватнија.
"Прва опција је да утиснемо 200 милиона метара кубних руског гаса на основу дугорочног уговора за који нам у овом моменту нису потребне додатне паре. То би значило да имамо трошкове у Мађарској између 20 и 25 милиона долара, али је добра вест што је министар рударства и енергетике Александар Антић обезбедио да у случају више силе стигне довољна количина гаса из Мађарске", рекао је Бајатовић.
Како је објаснио, друга опција је да руски партнер помогне да се ускладишти 750 метара кубних, што има већи ризик, док је трећа слободно тржиште, што је проблематично, јер досадашње понуде захтевају новац унапред.
Бајатовић је додао да је "Србијагас" добила задатак од Владе Србије да у идућој година наплата мора да буде 100 одсто и да се обезбеди додатних 60 милиона евра који су намењени смањену дефицита у буџету Србије, чиме ће почети и реструктурирање тог предузећа.
"Не знам на чему да штедим, само могу да наплатим оно што ми дугују. Ми дугујемо 633 милиона евра банкама, а нама дугују милијарду и 100 милиона евра. Бар половина је ненаплативо, јер немате од кога да наплатите", казао је он.
Бајатовић је подсетио да је изузетно важно да се реши проблем са великим потрошачима гаса у процесу реструктурирања, јер се гас не може достављати потрошачима који не могу да плате.
Председник Надзорног одбора Електропривреде Србије Аца Марковић је рекао да је снабдевање електричном енергијом стабилно.