Домаћин квари планове Литванаца, сви остали у нади и страху
У Риги ће се водити "балтичке битке", будући да чак три селекције долазе из ове регије. Као озбиљан противник могли би да се наметну Чеси са Веселим и Шилбом, док Украјинци имају мотив више да због губитка домаћинства буду "прави".
Шта је било, било је! Чак 24 кошаркашке репрезентације, у четири земље, у суботу 5. септембра почињу Евробаскет. Почињу с утакмицама за које су се вредно спремали цело лето. Монпеље, Берлин, Загреб и Рига градови су домаћини, а то значи да ће у првој фази по шест селекција најмање седам дана боравити у споменутим градовима.
РИга ће у првој фази Евробаскета угостити учеснике Групе Д у којој се поред домаћина Летоније налазе и несуђени домаћин Украјина, Естонија, Чешка, Литванија и Белгија. Ришка "Арена", капацитета 12.500 места требало би да буде једна од најзанимљивијих на шампионату. Ако се фаворизована Литванија за коју се верује да ће сигурно са челне позиције отићи у Лил, а да јој те планове само донекле може да поквари домаћин, сви остали надају се пласману међу 16 најбољих, али и страховати од ране елиминације.
ЕСТОНИЈА
Естонци су први пут после 14 година изборили пласман на Евробаскет, па ће силно мотивисани учинити све да се на њему не обрукају, већ достојно репрезентују своју земљу. Ипак, ова малена земља нема ниједну звезду у свом тиму, а још значајније од тога је што су потпуно дефицитарни на позицији центра, јер код комшија у Ригу стижу са само једним правим центром, Реинаром Халиком, а ни он се не може подичити изразитом висином, јер је са 208 центиметара њихов највиши кошаркаш.
То јасно говори да је скок главна тачка спотицања овре селекције, мада је исто тако познато да се балтичка школа кошарке никада није ни базирала на јакој игриу рекету, већ се махом ослањала на шут ван линије за три поена. Међутим, ту се поставља питање - шта када он стане? Ести могу да се надају да ће их он служити таман толико да дођу надомак пласмана у нокаут фазу, али је реално да се на тој ивици и задрже.
Ипак, треба поштовати чињеницу да је ова селекција међу првима изборила пласман на Евробаскет пошто је била најбоља у првиом квалификационом циклусу који је окончан још пре две године. Тада је ова веома искусна селекција предвођена ветеранима, капитеном Кристјаном Кангуром и крилом Жалгириса Сим Сандер Венеом била боља и од неких репрезентација које су данас знатно звучнијег имена него што је то екипа селектора Тита Сока. Естонци ће имати част да селекцијом Чешке отворе такмичење на Евробаскету, у суботу од 14.30 минута по средњеевропском времену, а тај меч могао би да у великој мери одреди њихову даљу судбину.
УКРАЈИНА
Украјинци под посебним емотивним набојем долазе у Летонију. По избијању оружаних сукоба на истоку земље, те сложености политичке ситуације, одлучено је да им буде одузета организација шампионата којем су се сигурно веома радовали и гајили озбиљније амбиције него ли је то било у прошлости на великим такмичењима.
Евробаскет је тако уместо једног добио четири домаћина, а Украјинце послао на обалу Балтика. У врло чудном расплету групе Ц минулог Светског купа Украјинци су такмичење завршили већ у првој фази, иако су на њему савладали чак и фаворизовану Турску, али су неколико врло чудних резултата и порази од Новог Зеланда и "фењераша" Финске окончали њихове наде за нокаут фазом.
Са зацељеним ранама из Шпаније, Украјинци у нову репрезентативну акцију улазе са још већим амбицијама, будући да је група Д у којој ће играти веома занимљивог састава, који "чети" Јевгена Мурзина даје реалну наду да може да се нађе међу четири путника за Лил. У украјинском сатаву налази се неколико веома занимљивих имена. Поред натурализованог плејмејкера америчког порекла Џероума Рендла, ту је и бивши кошаркаш Црвене звезде Олександр Липови који данас наступа за Будивељник.
ЛЕТОНИЈА
Међу многобројним кандидатима који су фигурирали за једну од четири замене домаћина континенталног шампионата нашла се и Летонија и главни град ове балтичке државе Рига. Први шампион Европе у историји Евробаскета (далеке 1935. године) и домаћин наредног првенства, још од стицања нове самосталности од СССР-а 1991. није се вратио у светски врх, али страст тамошњег становништва ка игри под обручима гаји наде да би турнир чији ће бити коорганизатор могао да врати ову селекцију на европску кошаркашку мапу.
На шампионату Европе у Словенији пре две године Летонија први пут од како се поново такмичи под тим именом такмичење није завршила са негативним скором (4 победе и 4 пораза), што је било довољно за 11. место, а предност домаћег терена донеће им шансу да коначно уђу у "плус". Тешко је веровати да тим Аинарса Багацкиса може да угрози Литванију на челу групе Д, али је свака друга опција за пласман у наредну фазу "у игри".
ТИм ће на терену у организацији игре водити Јанис Стрелниекс, а кошгетерски учинак овом тиму давали су браћа Бертанс. Овог пута неће бити некадашњег кошаркаша Партизана Дависа, али ће зато Даирис бити један од вођа тима на путу ка осмини финала. Осим њега, Јанис Блумс и Каспарс Берзинс сигурно својим искуством даваће свом тиму снагу за тако нешто. Реалан домет ове селекције, уз подршку "шестог играча на терену" (односно поред њега) је борба за друго место у групи, што у наредној рунди доноси теоретски лакшег противника и наду за четвртфинале.
Први пут у историји примењен је систем по којем домаћин групе бира једног свог противника у групној фази, а није случајно што су Летонци изабрали Литванију, јер верују да коначно могу да угасе комплекс комшијске супериорности и можда га изненаде, а онда би вероватно небо било граница. Реално? Тешко. Да ли постоји тежња? Свакако!
БЕЛГИЈА
Да је тим један играч, Белгија би вероватно била међу кандидатима за медаљу. Мет Лоџески је "мотор" ове екипе, али мора имати подршку у осталима, ако Белгијанци желе у наставак такмичења. У првом реду, ту помоћ пружаће му искусно крило Билбаоа Аксел Ервел који је прави вођа на паркету. Његова права замена на четворци требало би да буде Максим де Зеув из Нимбурка, а њих двојица требало би да надоместе нешто слабију центарску позицију на којој је усамљен релативно млади Кевин Тумба (206 цм).
Занимљиво је да у тиму дебитује 34-годишњи плејмејкер Лионел Боско, играч који ће на прави начин представити белгијску лигу у којој је провео целу каријеру. Чини се да 55-годишњи селектор Еди Кастелс има на располагању солидан тим који, иако ослабљен неколицином искусних играча који су се повукли из репрезентације, и даље има солидно искуство, а задатак оних најстаријих је да национални тим одведу у другу фазу. Најозбиљнији конкурент у борби за што бољи пласман требало би да им буде Чешка, пошто би Литванија и Летонија ипак требало да су недодирљиве на прве две позиције.
ЛИТВАНИЈА
У групи Д је много тога можда тешко прогнозирати, али очекивати да Литванци не окончају прву фазу као првопласирани је много смело. Иако домаћина никад не треба отписивати, тешко да могу да науде Литванцима, чак и у случају паклене атмосфере у међусобном дуелу у ришкој "Арени".
Када су последњи пут Летонци били домаћини Евробаскета, њихове комшије Литванци узели су злато (1937. године). Вероватно и ово пролази кроз главу сваком љубитељу кошарке у овој земљи пред шампионат. Иако се пред свако првенство "оштре" за највиши степеник постоља, од 2003. када су последњи пут били шампиони Старог континента оно константно измиче. Тако је било и пре две године у Словенији, па се љубитељи "игре нације" надају да ће у Лилу коначно подићи пехар првака старог континента.
Селектор Јонас Казлаускас има веома респектабилан састав на располагању који може много више од првог место у групној фази. Прва звезда тима је центар Торонто Репторса Јонас Валанчунас, тек 23-годишња, али изузетно доминантна "петица" литванског тима која ће давати сигурност у рекету. За то време, на спољним позицијама радиће Калниетис, Сеибутис, Кузминскас и гурати Литванце ка завршници.
Све осим пласмана Литванаца на прву позицију после групне фазе било би изненађење. Ипак, Литванци морају бити опрезни у дуелу са домаћином, јер ће им од великог значаја бити са које позиције иду у нокаут фазу, а тиме и одредити пут ка самој завршници. Као и у Словенији. Литванци поново имају квалитет за медаљу. Стицај околности могао би да одреди који је њихов крајњи домет.
ЧЕШКА РЕПУБЛИКА
Чеси су селекција која вреба из прикрајка. Необичан састав без класичног центра наговештава да ће шут бити оно што ће красити селекцију која ће покушати да буде једно од изненађења Евробаскета. Чесима еално припада борба за пласман у нокаут фазу, али нема сумње да, уз повољан развој околности, имају сасвим довољно квалитета да заузму чак и трећу позицију на табели групе Д. Ипак, за тако нешто морају бити на највишем могућем нивоу у мечевима са Белгијом и Украјином.
Тим израелског стручњака Ронена Гинзбурга предводиће сјајан тандем Томаш Саторански - Јан Весели. Плеј Барселоне биће креатор свих идеја Чеха на овом шампионату, а нема разлога да овај врхунски организатор игре тај задатак не спроведе на најбољи могући начин. Јан Весели за собом има одличну сезону, иако је његов Фенербахче имао једну од најгорих у новијој историји. Некадашњи кошаркаш Партизана из године у годину доказује несумњив квалитет, а његова висина требало би да надомести проблем који Чешка има у рекету, пошто је са својих 213 центиметара убедљиво највиши играч свог тима, иако није класична петица, коју овај тим практично ни нема.