Губитак јавних предузећа два пута већи од губитка привреде
БЕОГРАД - Губитак јавних предузећа два пута је већи од губитка остатка привреде и у 2013. години је износио 51 милијарду динара, наспрам 23 милијарде губитка привреде.
Јавна предузећа, њих 510 колико је Агенцији за привредне регистре поднело завршне финансијске извештаје, завршило је 2013. годину са губитком од 50,65 милијарди динара, што је 2,2 пута више од укупног губитка привредних друштава.
Тако су јавна предузећа и прошле године дала највећи негативан допринос губитку укупне привреде, који је износио 23,1 милијарду динара.
При томе је негативан резултат јавних предузећа у износу од 50,65 милијарди динара нижи за 6,7 одсто у односу на претходну годину, када су губици јавних предузећа износили чак 54,5 милијарди динара.
Као и укупна привреда, јавна предузећа су остварила пословни добитак од 20 милијарди динара, али губитак јавних предузећа је пре свега определио остали губитак од 67 милијарди динара, као последица великих отписа потраживања.
Сектор јавних предузећа остаје један од најбитнијих за резултате целе српске привреде, будући да је у јавним предузећима ангажовано 13,6 одсто укупних средстава и 19,3 одсто укупног капитала.
Међутим, у јавним предузећима је акумулирано и чак 10,4 одсто кумулираних губитака целокупне привреде.
Од 2008. године привредна друштва континуирано смањују број запослених, а тако је било и у 2013. години, када је смањен број радника за 18.970.
Међутим, у истом периоду, у јавним предузећима је повећан број запослених за 1.248 људи, па су јавна предузећа 2013. годину завршила са 98.182 радника.
Слично као и 2012. године, кумулирани губици су увећани за 22,1 одсто, а у апсолутном износу кумулирани губици јавних предузећа достигли су чак 297,3 милијарде динара и износе десетину укупних кумулираних губитака целе привреде.
Осим јавних предузећа, значајан допринос негативном резултату привреде дала су и предузећа у реструктурирању која се налазе у портфолију Агенције за приватизацију.
Специфичан сегмент српске привреде чини ових 150 предузећа над којима је покренут поступак реструктурирања у циљу њиховог оспособљавања за успешну приватизацију, мада код неких овај поступак траје и више од 10 година.
Највише их има у секторима прерађивачке индустрије и пољопривреде, шумарству и рибарству. Ова друштва су пословала са губитком од 48 милијарди динара, што је двоструко више од губитка оствареног на нивоу укупне привреде.
Ова предузећа фактички немају више сопствени капитал, јер је њихово пословање са више од четири петине финансирано из позајмљених извора, а недостајало је још 269 милијарди динара дугорочног капитала за финансирање сталне имовине и залиха.
Осим у 2011. години, током готово читавог кризног периода који је почео после 2007. године, српска привреда је пословала са губитком. Овај негативан тренд настављен је и у 2013. години, али релативно добра вест је што су ти губици значајно мањи у поређењу са претходним периодом.