ХАКЕРИ ХАРАЈУ: Вирус блокира екран рачунара, онда ТРАЖИ НОВАЦ
Грађани Црне Горе све су чешће у последњих неколико месеци мета вируса који блокира екран рачунара и изнуђује новац од жртава. Иако има и појединачних случајева, мета хакера су углавном компаније, јер им је циљ да у замену за код за деблокаду компјутера корисник прво преко агенције за плаћање уплати 500 евра.
"То је прича стара две године која се пред божићне и новогодишње празнике активира. Ту је реч о превари, јер и када корисник уплати новац, тек малом броју људи откључају хард диск. Моја је препорука да грађани никоме не уплаћују ништа", казао је декан Факултета за информационе технологије Универзитета Медитеран доц.др Адис Балота.
Наиме, како је објаснио, за време празника су малициозни програми и хакерске групе најактивнији, јер велики број људи тада електронски тргује божићне поклоне или опрему, уплаћује разне туристичке аранжмане и слично, па је у том периоду и највећа вероватноћа да дође до злоупотреба електронским путем.
"Сваког другог дана добијам мејлове које ми шаље нека компанија да упишем своје податке да би ме ставили у своју базу и да бих остварио попуст за следећу годину на њихове производе и траже ми податке и број картице... И хакер то пошаље на 100.000 мејлова од којих се упеца њих пет или 50 и они су завршили посао", појаснио је Балота и додао да је према подацима Еуропола у 2014. години у сајбер простору проневерено око 300 милијарди евра.
У време новогодишњих и божићних празника, објашњава он, људи мање контролишу своје рачуне, "а ако су пошли на путовање довољно је дан-два да не примете одлив новца са рачуна, а после је касно".
Апсолутна заштита од хакера, сагласни су стручњаци, не постоји, али постоје правила којих се можемо придржавати.
“Прво правило је да имате лиценцирани оперативни систем у рачунару, а друго да имате лиценцирани антивирус програм у компјутеру. Морате да водите рачуна да не отварате имејлове од особа или налога од којих их и не очекујете, посебно немојте да отварати мејлове ако приметите у субјекту (теми) сумњив или неразумнљив навод, а посебно не отварати документ у атачу (спајалици) јер ћете на тај начин повући малициозни програм", прича Балота.
Он истиче да никоме не треба слати личне податке мејлом, нарочито не име, презиме, датум рођења и податке банковске картице и рачуна.
“То се никоме не шаље. Приликом посећивања разних сајтова водите рачуна где идете. Другим речима, све оно о чему у физичком свету водите рачуна, у виртуелном треба да будете још мало опрезнији. У физичком свету не примамо поклоне нити пуштамо у кућу свакога ко нам покуца на врата", нагласио је Балота.
Дневне новине пишу да се у оваквој ситуацији нашло неколико црногорских фирми, чија су имена позната редакцији.
(Дневне новине)
Фотографија хаљине која се некима чинила бела и златна, а другима плава и црна, постала је ове године права вирална сензација. Фотографију је тражило 73 милиона људи, објавио је Гугл.
Постоји тајна Фејсбук страница која чува бизарне информације о вама, ево где се налази (више на ОВОМ линку).
Прочитајте и:
- КАКВА АЛАТКА! Сада можете лако да СКИНЕТЕ своје фото албуме са Фејсбука, ево како (ВИДЕО)
- ОГРОМАН ЈЕ: Када видите колики је заправо интернет, нећете моћи да верујете
- ВЕЛИКИ БРАТ СВЕ ПОСМАТРА: Ево како да сакријете вашу кућу тако да је не види Гугл (ФОТО)
- ЖИВ ЈЕ ПИРАТЕ BAY, УМРО НИЈЕ: Шведска стала у одбрану највећег пиратског сајта!
- ДАЈТЕ ЈОЈ ШАНСУ: Ево 10 начина како да батерија вашег телефона траје дуже