ХЛАДНИ ДАНИ, ВРУЋЕ ЦЕНЕ: Шта поскупљује од јануара?
Крајем ове и почетком наредне године може се очекивати поскупљење кућне хемије, козметике, кафе, воћа и поврћа.
Од јануара до октобра 2014, малопродајне цене у просеку су повећане 2,2 одсто. Најчешће су се мењале цене пољопривредних производа.
Током ове године често смо гледали у небо, јер цене хране највише зависе од временских прилика и међународних односа. Од децембра 2013. до октобра 2014. године, највише су поскупеле поморанџе за више од 80 одсто, сладак купус готово 70 одсто, лимун више од 50 процената, обавезно ауто-осигурање и телефонска претплата готово 30 процената.
У истом периоду највише су појефтинили краставац – за око 60 одсто, парадајз више од 20, црни лук око 15, шећер више од 20 процената, а уље и детерџент у просеку су јефтинији десет одсто.
"Највећа инфлација у прошлој години била је у првој половини године. Она је износила 12 посто и онда почела да пада до краја године. У 2014. години, у јануару месецу, инфлација је била 3,1 посто, а може се казати као куриозитет да је у четири месеца била дефлација. Цене су биле мање него у претходном месецу", наводи Андра Милоић, помоћник директора Републичког завода за статистику.
Економисти сматрају да је ниска овогодишња инфлација последица слабе домаће тражње, релативно стабилног курса, стабилних цена и врло добре пољопривредне сезоне.
"Оно што можемо очекивати у 2015. години јесте да ће с пролећа доћи до раста цена, и то по основу повећања регулисаних цена, на пример струје, што је доста вероватно. Имаћемо и ефекат раста цена по основу депресијације курса", каже економиста Горан Николић.
Напомиње и да ће најзад нова пољопривредна сезона вероватно донети неки благи раст цена хране које знатно утичу на укупну инфлацију.
Како РТС сазнаје, ускоро ће ипак доћи до лаганог раста цена неких производа.
"Поједини добављачи најављују корекције цена појединих производа. То су категорије кућне хемије, козметике, кафе, воћа и поврћа. Ми ћемо у преговорима са добављачима инсистирати на томе да цене остану стабилне и да буду на најнижем нивоу. Гледаћемо да све оно што може да појефтини, да и појефтини", наводи Милош Гарић из трговачког ланца ДИС.
Током 2014. године, која полако измиче, на акцијским снижењима најчешће су били месо, месне прерађевине, кондиторски производи и кућна хемија. Управо ти артикли имају велики утицај на кућни буџет, па се очекује да трговци наставе акције и наредне године.
Прочитајте: Колико кошта празнична трпеза? (АНКЕТА)